Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... luni, 07.09.09. judecatorie sector 4
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

luni, 07.09.09. judecatorie sector 4

Buna ziua

Stiti cumva daca astazi s-a tinut sedintele la judectaoria sectorului 4??

Nu am ajuns acolo si as fi vrut sa stiu.

Multumesc
Protestul este "activ" in continuare in toate instantele.

Cu stima
av. Gheorghe Alexandru
De fapt, greva este continuata de catre magistrati pana... nu se stie!
Protestul continua in toata tara, diferenta constand in modalitatea de "afisare" a acestuia. Astfel, daca la unele instante, completele de judecata se prezinta in sala de judecata, in robe, pastrand solemnitatea sedintei de judecata, anunta continuarea protestului si motivele declansarii acestuia, ia cauzele la rand, face apelul in fiecare cauza si acorda termen, alte instante prefera sa inchida portile si justiabilii sa fie instiintati de catre jandarm ca "toate cauzele de astazi s-au amanat pentru data de ........".
Cel de-al doilea tip de instante mentionat mai sus, in opinia mea, au manifestat o totala lipsa de respect fata de justitiabili, desi acestia chiar nu au nicio vina....
Legea este una, dar interpretarea ei este diferita! Aceste aspecte le-am constatat personal la instante diferite din raza aceleiasi Curti de Apel...desi modul de "afisare" a acestui protest trebuia sa fie unitar daca nu in toata tara, macar la instantele din raza teritoriala a aceleiasi Curti de Apel. ;)
Si la Bucuresti este la fel: unii anunta ca vom primi citatii, altii fac apelul, altii dau termene pe numar de dosar, unii vin fara roba...
Incalcarea Constitutiei, asta fac magistratii!