Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prelungire CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prelungire CIM

daca o persoana este angajata pe durata determinata, iar in aceasta perioda anunta angajatorul ca este insarcinata, angajatorul este obligat sa i prelungeasca contractul????
consider ca nu, asta ramane la atitudinea angajatorului daca vrea sa prelungeasca contractul, atata timp cat CIM este pe perioada determinata, acesta inceteaza de drept. Ar fi fost altceva daca angajatorul ar fi concediat persoana insarcinata, atunci ar fi fost o problema. In rest, nu.
monya a scris:

daca o persoana este angajata pe durata determinata, iar in aceasta perioda anunta angajatorul ca este insarcinata, angajatorul este obligat sa i prelungeasca contractul????

Nu este obligatorie prelungirea c.i.m., in acest caz. Angajatorul este cel care decide daca va prelungi sau nu durata c.i.m..
nu este obligat.

CIM va inceta la data pana la care a fost incheiat. este incetare de drept a CIMcf art. 56 lit j)
legea interzice doar concediere unei persoane in cazul expus.
nefiind vorba de concediere ci de o incetare de drept, contractul va putea inceta la data expirarii, indiferent de starea salariatei sau de existenta unei concediu medical in acea zi de expirare.

Binenteles ca asat nu insemna ca angajatorul nu ar avea dreptul sa ii prelungeasac sau definitiveze contractul, daca doreste :)