avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Trebuie sa platesc salariile de la Asociatia de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Trebuie sa platesc salariile de la Asociatia de proprietari, daca am cerere ca nu mai locuiesc la adresa respectiva?

in luna aprilie am facut cerere sa fiu scoasa de la cheltuielile asociatiti de proprietati( apa, curent, salubritate), motivul a fost faptul ca ne-am mutat in alt judet(. Tin sa precizez ca nu avem chiriasi in apartament); lunar sunt taxata cu 10ron plata salar administrator. E legal? trebuie sa platesc taxa chiar daca nu stau acolo?
Cel mai recent răspuns: grandanat , utilizator 21:11, 20 Ianuarie 2017
am facut cerere sa fiu scoasa de la cheltuieli atata timp cat sunt plecata
Si atunci la ce va referiti cand intrebati:

As mai vrea sa stiu daca exista vreo modalitate prin care sa fiu scoasa de la Asociatie?

Daca ati facut cerere ptr scoatere de la cheltuieli este suficient dar trebuie sa intelegeti ca si in cazul in care nu locuieste nimeni in apartament exista anumite cheltuieli care trebuie platite (cele pe cota parte indiviza) in care se regasesc si salariile celor care lucreaza ptr asociatie (administrator, cenzor, femeie de serviciu), indemnizatia presedintelui si alte cheltuieli pe cpi.
Ce trebuie sa fac pentru a iesi din Asociatia de propritari? la comun platim apa si curentul de pe scara, daca reusesc sa obtin furnizarea apei reci separat, cum pot plati curentul folosit la comun?
Cel mai simplu ar fi sa ne spuneti ce platiti si noi sa va spunem daca este corect sau nu si de ce.

Iesirea din asociatia de proprietari o puteti face cu o simpla cerere scrisa, dar aceasta iesire nu are niciun efect in planul achitarii cotelor de intretinere.
Administratorul nu lucreaza numai pentru membrii asociatiei, de exemplu, ci pentru toti proprietarii.
Ultima modificare: Joi, 19 Ianuarie 2017
elga50, moderator
Chiar daca iesiti din asociatie veti avea aceleasi obligatii ca orice membru.
Daca nu ati facut cerere pentru a deveni membru al asociatiei nu exista motive sa faceti cerere sa iesiti din ea.

Pentru a va pune la curent cum se desfasoara activitatea asociatiei de propr cititi legislatia specifica asociatiile de proprietari, legea 230/2007 si HG 1588/2007.

In legislatie veti gasi atat drepturile cat si obligatiile proprietarilor.
Plus responsabilitatile celor din asociatie, presedinte, administrator, comitet executiv, cenzor.

Legea 230/2007
[ link extern ]

HG 1588/2007-norme de aplicare ale L230
[ link extern ]

cum pot plati curentul folosit la comun?

Nu aveti afisata lista de cu cheltuielile de intretinere? Nu platiti cheltuielile la administrator? Nu primiti chitanta?

Sau mai simplu, vorba lui @elga50 :), ce platiti, cum platiti, ce dovada primiti ca platiti?
Ultima modificare: Joi, 19 Ianuarie 2017
cyan, moderator

Alte discuții în legătură

Intrebare laur_13 laur_13 daca nu locuiesc int-ro locuinta la bloc ce trebuie sa platesc? adimistrator? lumina pe scara? femeia de servici? (vezi toată discuția)
Cheltuieli apartament nelocuit kitty35 kitty35 Buna ziua..va rog sa-mi spune-ti ce as putea sa fac..am un apartament nelocuit de 3 ani..am facut cerere pentru scadenta de la intretinere acum 3 ... (vezi toată discuția)
Asociatia de proprietari - ma pot separa cu platile? mari2011 mari2011 cum as putea sa ma separ in ceea ce privesc cheltuielile asoc de proprietari respectiv apa si salubritate eventual femeia de serv , deoarece nu sun ... (vezi toată discuția)