avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sanctiune disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sanctiune disciplinara

cum pot face dovada ca un salariat a luat la cunostinta de Regulamentul intern afisat la avizier?
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gratiela Ratiu , Consultant resurse umane 15:13, 8 Septembrie 2009
Chiar daca nu ar fi specificat in fisa postului, acest lucru este una din obligatiile salariatului prevazute in Codul Muncii, precum si in c.i.m.

Art.39 (2) C.mun., salariatului îi revin, în principal, următoarele obligaţii:
......
c) obligaţia de a respecta prevederile cuprinse în regulamentul intern, în contractul colectiv de muncă aplicabil, precum şi în contractul individual de muncă;
freeelis a scris:

Chiar daca nu ar fi specificat in fisa postului, acest lucru este una din obligatiile salariatului prevazute in Codul Muncii, precum si in c.i.m.

Art.39 (2) C.mun., salariatului îi revin, în principal, următoarele obligaţii:
......
c) obligaţia de a respecta prevederile cuprinse în regulamentul intern, în contractul colectiv de muncă aplicabil, precum şi în contractul individual de muncă;


Deacord, dar unde este prevazuta obligatia de a aduce la cunostinta salariatului Regulamentul, cu semnatura.?
Modul concret de informare a fiecărui salariat cu privire la conţinutul R.I se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau, după caz, prin conţinutul regulamentului intern.
Cel mai bun mod de informare este cel luat sub semnatura.
In cuprinsul regulamentului intern ar fi trebuit sa descrieti si modul in care se aduc la cunostinta salariatilor prevederile cuprinse in acesta(Modul concret de informare a fiecărui salariat cu privire la conţinutul regulamentului intern se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau, după caz, prin conţinutul regulamentului intern.). Apoi, salariatul ar fi trebuit sa depuna diligente sa cunoasca prevederile Regulamentului intern, si sa dovedeasca acest fapt.
angajatul nu este cel ce trebuie sa dovedeasac ceva innllitigii de munca!
el rtebuie sa respecte ROI daca i s-a adus la cunostinta
daca angajatorul nu is-a facut treaba, chestiuni de genul ca trebuia angajatul sa solicite sau sa faca alte diligente pt a cinoaste ROI sunt neavenite, inn opinia mea.

chiar daca roi s-a faisat undeva, eu ca angajat poate nu am timp sa-l citesc, nu? pentru ca am alte sarcini de lucru, rebuie poate sa fac o norma, nu pot sa stau in fata unui avizier si sa citesc roi in timpul in care am alte sarcini, nu credeti?

Alte discuții în legătură

Regulament intern pati pati Buna ziua Exista obligatia semnarii regulamentului intern de catre angajati? Daca nu, cum facem dovada ca le-a fost adus la cunostiinta? Este suficienta ... (vezi toată discuția)
Temei de drept sanctiune disciplinara costel58 costel58 Pot fi folosite ca temei de drept pentru sanctiuni disciplinare(inclusiv suspendare pe perioada cercetarii disciplinare) doar articole din Regulamentul de ... (vezi toată discuția)
Refuz semnare regulament intern ginnyy ginnyy ce pot face daca salariatii refuza semnarea regulamentului intern? abaterea nu e mentionata in regulament ca fiind una ce poate atrage santiunea disciplinara (vezi toată discuția)