Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Program pt copii
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Program pt copii

Buna seara! Am conceput un program de vara pt copii (5-10ani) cu activitati sportive, creatie, etc. Cum fac sa obtin drepturi asupra lui, sa fie folosit cu aprobarea mea? Multumesc! Chiralina
Daca e program de calculator, il inregistrati la ORDA.

Daca este un concept comercial, il inregistrati ca marca si protejati desenele si muzica originale facute special pentru acest program.

Pentru ce nu se poate breveta/proteja intelectual, vedeti [ link extern ]

De ex. Zumba este inregistrata ca marca (nume, logo), nu ca serie de exercitii protejate. Oricine are dreptul sa practice Zumba, dar nu sa foloseasca marca Zumba in mod comercial si nici sa foloseasca materialele audiovizuale produse special pentru Zumba.

De ex. orice instructor poate preda lectii de Thumba, care are aceleasi exercitii ca Zumba, dar nu foloseste nici insemnele si nici muzica de Zumba.
tgeorgescu, utilizator