Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... UN CAZ MAI PUTIN OBISNUIT ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

UN CAZ MAI PUTIN OBISNUIT

Tatal meu i-a vandut jumatate din casa in care locuim fostului meu sot, iar cealalta jumatate a donat-o fetei mele in varsta de 9 ani . Acum fostul sot (care nu locuieste aici )vrea sa ne scoata din casa daca nu-i platim chirie pe jumatatea lui de casa. Vreau sa precizez ca nu s-a facut nici o impartire a casei si a terenului aferent deoarece ea nu are cum sa fie impartita deorece este mica si nu poate fi folosita de doua familii.Intrebarea mea este : poate sa ne scoata afara sau sa vanda casa atata timp cat copilul este minor ? Sau ne pote obliga la vreo plata lunara pentru partea lui ?
O saptamana de la pronuntare.
NU va suparati , dar aveti un tata uimitor! Se pronunta divortul si el ii vinde cui?! Fostului dvs sot? Nu va suparati pe mine , dar la ce se gandea in acele momente tatal dvs? B-)
Ca pentru o casa sufar o viata intreaga.Fostul meu sot are o pozitie destul de importanta in orasul unde locuiesc . Si poarta si grade pe umeri. Doar ca aceste grade nu-l face om.Nici pensie alimentara nu ar mai vrea sa plateasca , asa ca ma astept la ce e mai rau.
Daca este proprietar pe jumatate din imobil, ar fi bine sa-i solicitati sumele necesare intretinerii imobilului, efectuarii reparatiilor, taxe, impozite. Ii puteti face si o oferta prin care este solicitat sa cumpere cota de 1/2 a fiicei sale, la un pret care sa va satisfaca interesele pe deplin. Fostul sot mai are si alti mostenitori in afara de fiica sa minora ?
Nu mai are alti copii.