Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data in judecata pentru lipsa la inventar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data in judecata pentru lipsa la inventar

Buna ziua. V-as fi extrem de recunoscatoare daca m-ati ajuta cu o problema in care am intrat fara sa ma astept si fara nici o vina. Am sa va spun asa in mare. M-am angajat dupa 1 an de stat acasa de la ultimul loc de munca (operator schimb valutar) unde am avut o experienta foarte neplacuta (o inselatorie prin metoda maradona - da banii, ia banii), in care am ramas cu traume, si de aceea nu am vrut sa mai lucrez niciodata in aceasta tara. Dar , deschizandu-se un magazin alimentar chiar la mine in comuna unde lucra un vanzator, dar mai aveau nevoie , am zis sa ma angajez vanzatoare. Inca din primele zile de lucru am inceput sa aud numai lucruri urate despre ei ca firma,ca nu sunt corecti, ca nu platesc salarii.. si multe altele. Am avut contract pe perioada determinata (30 zile), timp in care am zis sa raman la munca si daca este asa cum se spune nu voi mai prelungii contractul si imi voi da demisia. Mi-au facut contractul, toate bune si frumoase pana la primul inventar adica la 2 sapt de la deschidere - unde am iesit lipsa 800 lei (eu si colegul meu). Aici a fost primul meu semn de intrebare deoarece directoarea de magazin a zis ca ea stie ca nu a furat nici unul dintre noi insa din cauza ca am vandut pe coduri gresite deoarece fiind la inceput, magazinul,nu avea toate produsele introduse in calculator si de aceea. Zice, nu sunteti voi de vina dar v-a trebui sa se vii se opreasca din salariu si totul v-a fi bine. Ok, am acceptat pentru ca au zis ca daca nu semnam inventarul v-a fi mai rau. Dar deja imi propusesem sa imi dau demisia cat mai curand. Pai dupa 4-5 zile au adus toata marfa de la un alt magazin de al lor care il inchisesesera deoarece nu aveau vanzari, si bine inteles toata aceasta marfa au zis ca nu are rost sa o inventariem ca au facut-o ei deja si ca nu e timp, ca putem sa vindem din ea. Acela a fost momentul cand m-am hotarat ca trebuie sa plec de la acel serviciu deoarece de la aceasta marfa adusa se puteau face incurcaturi foarte mari, iar eu nu puteam sa imi asum acest lucru deoarece nici nu aveam experienta ca vanzator si nici nu stiam ce trebuie facut ca totul sa iasa bine. Asadar in momentul cand mi-am dat demisia se implinise si luna de contract. Apoi la trei zile din momentul in care eu mi-am dat demisia si nu am mai fost la serviciu s-au hotarat sa mai faca un inventar cu ocazia plecarii mele.(Specific ca la angajare nu mi-au facut nici un inventar). M-au chemat si pe mine sa particip la acest inventar si dupa ce l-am facut a iesit lipsa si la acesta 2400 lei. Specific ca acest coleg al meu a lucrat singur pe magazin timp de 3 zile pana s-a facut inventarul. Apoi cand am auzit de lipsa aceasta mare de la al doilea inventar 2400 lei, nu am vrut sa semnez inventarul deoarece eu ma stiam curata, ca nu am luat nici macar o guma din acel magazin fara sa o platesc, mai ales ca erau si camere de luat vederi in magazin. Si plus de asta colegul meu statuse singur pe magazin 3 zile, de unde sa stiu eu ce a vandut el si cum i-a iesit casa sau daca nu o fi furat bani sau produse din magazin. Mai vreau sa speceific ca mi-au trimis acasa decizia de incetare a contracului de munca care este cu data de 5 iunie iar inventarul acesta ultimul s-a facut pe 7 iunie 2016.
Dupa, nu au vrut sa imi mai dea lichidarea din salariul de pe luna aceea de munca (aprx. 350 lei)-, cu explicatia ca sa isi mai scoata si ei din paguba, si asa eu scap de orice datorie fata de ei si incheiem bine toata treaba asta. Am acceptat numai sa scap de ei. Mentionez ca inventarul tot nu l-am semnat. Si mai tarziu cu vreo 3 luni m-am pomenit cu o citatie acasa cum ca m-au dat in judecata si pe mine si pe colegul meu pentru lipsa aceea la inventar. O data cu citatia, in acel plic primit au venit mai multe documente printre care si un referat facut colegului meu cum ca l-au surprins pe camerele de luat vederi cum isi insusea bunuri din magazin si a facut corectii de bonuri fiscale.
Deci dupa toata aceasta incurcatura de mate dupa doar o luna de lucru la acest serviciu, m-am ales cu un proces pe data de 22 febroarie 2017.
Intrebarea mea este ce pot eu sa fac ca sa ma apar, neavand nici o dovada in afara deciziei de incheiere a contractului de muca incepand cu data de 5 si inventarul care s-a desfasurat pe data de 7 deci mai tarziu cu doua zile si acel referat intocmit pe numele colegului ca l-au vazut ca a furat din magazin... Va multumesc pentru rabdarea de a-mi citi romanaul. :(
In situatia litigiilor de munca, angajatorul are sarcina probei .

In speta, el va trebui sa dovedeasca instantei de judecata ca dvs ati acuzat acel prejudiciu.

Din ce ati postat, reiese ca , colegul dvs a furat si nu dvs., ceea ce implica faptul ca dvs va puteti apara cu aceasta situatie.
In primul rand va multumesc pentru raspuns. Si in al doilea rand, trebuie sa imi angajez un avocat pentru asta? La ora actuala am o situatie financiara foarte proasta si nu imi permit. Si in caz de neprezentare la proces este vreo problema? Procesul va fi la Pitesti pentru ca de acolo este firma iar eu sunt din Craiova...
Angajarea unui avocat este optionala si nu obligatorie.

Puteti sa solicitati judecarea in lipsa, dar nu este o oportunitate in cazul dvs.
Ma scuzati, nu am inteles, doriti sa spuneti ca ar fi mai bine pentru mine sa ma prezint la proces? Va multmesc inca o data pentru indrumari.
Da, este mai bine sa va prezentati la proces.