Forum AvocatNet Italia Relatia cu autoritatile CMR
Discuție deschisă în Relatia cu autoritatile

CMR

Buna ziua..am si eu o întrebare. Am o nedumerire, daca eu sunt șofer de tir pe comunitate si transport marfa.. Transportatorul are obligația de a pune ștampila pe CMR? Si cat este amenda in Italia daca te prinde ca ai uitat acea ștampila. Am pe cineva care imi spunea ca a primit amenda de 2000 de euro si nu prea știu ce sa cred
chiar si 4.000,00 ( 3.700 ) amenda si fermo amministrativo del mezzo pentru minim 3 luni.
Poti sa plangi si in chineza, nu ridica sequestrul mai repede de 3 luni.
Faceti foarte matre atentie, este si un soi de razbunare a autoritatilor pe transportatorii externi. Am avut cazuri.
Sfat: Ca sa evitati ca politia sa duca masina intr-un depozit pentru 3 luni ( costa tipo 80 euro pe zi) sa incercati sa aveti un loc unde puteti duce masina ( daca e masina mica in curte la un amic daca e tir etc.. un contact la vreo fabrica / societate care v-ar putea permite sa parcati in preajma sau chiar in curte).