Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cerere paternitate dar fara drepturi
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cerere paternitate dar fara drepturi

Sunt curioasa daca nu am dat in judecata pana la varsta de 2 ani si 2 luni a copilului daca mai pot face asta. Si daca da, pot cere doar recunoasterea copilului in asa fel incat copilul sa aibe numele tatalui in certificat, dar tatal sa nu aibe drept de vizite/ sa ne aprobe iesiri din tara etc? Mentionez ca nu a dorit niciodata copilul, dupa 10 ani de relatie am aflat ca era cu altcineva chiar cand eram insarcinata. Am mesajele in care declara ca el nu vrea nici un copil. Multumesc!
Nu inteleg ce anume doriti si de ce, intrebati din curiozitate ?
Puteti cere stabilirea paternitatii in numele copilului, puteti cere jumatate din cheltuielile avute cu sarcina si lauzia ( asta daca cereti in timp de 3 ani de la nastere) si pensie pt copil.
Odata ce va fi tata, va avea toate drepturile unui tata, veti exercita autoritatea parinteasca in comun daca instanta nu va aprecia ca aveti motive intemeiate sa o exercitati singura, va avea dreptul la relatii cu copilul si astea se pot desfasura si fara sa fiti prin preajma, depinde cum isi va dori.
Odata recunoscut prin proces, test paternitate ... va avea drepturi depline ca tata. Ca sa il scoteti de la drepturi trebuie alt proces in care sa dovediti da nu e capabil sa fie tata.