Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionar public- unitate administrativ ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionar public- unitate administrativ teritoriala-calitate procesual pasiva

Daca un functionar public a facut un delict in timpul cand era in activitate si era procesual pasiv, dupa iesirea la pensie nu mai are aceasta calitate, deci nu mai raspunde pentru faptele sale?
In ce Lege si in care articol se gaseste aceasta?
:rtfm:Interventie moderator
Am rugamintea sa lecturati Regulamentul forumului si sa sa nu mai deschideti un nou topic in continuarea celui deschis initial ( pct.3.3 din Regulament).
In plus aveti posibilitatea sa editati/ completati mesajul initial folosind optiunea " editeaza" timp de 30 de minute de la publicarea mesajului in cazul in care ati omis un amanunt legat de subiectul postat ( pct.1.3 din Regulament), iar pentru continuarea discutiei aveti posibilitatea sa folositi optiunea " raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
Mamuni a scris:

In completarea intrebarii anterioare. In art. 16 din Legea 554/2004, scrie ca persoana raspunde in solidar cu unitatea administrativ teritoriala. Atunci aceasta unitate are calitate procesuala pasiva sau nu are?