Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort-recuperare pensie de intretinere si cheltuieli ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort-recuperare pensie de intretinere si cheltuieli de judecata

Am câștigat anul trecut în procesul de divorț, sa mi se plătească 2300 RON cheltuieli de judecata însă fostul soț refuza cu înverșunare sa plătească atât cheltuielile cât și pensia alimentara a copilului, cum trebuie sa procedez
Foarte simplu,legalizati sentinta respectiva,apoi contactati un executor judecatoresc care va pune in executare hotararea.
Si în cazul în care demostreaza ca nu are niciun venit si nici bunuri.
Executorul face toate demersurile ca să găsească veniturile şi bunurile debitorului.Dacă momentan nu le are, va închide dosarul de executare, care poate fi oriând redeschis de către creditor, cu condiţia să nu depăşească 3 ani de la ultima notificare.