Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Impiedicare urmarire penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Impiedicare urmarire penala

Buna ziua, am avut in luna a 8 in anul 2016 un incident cu un sofer care era sa ma calce pe trecerea de pietoni iar dupa pentru ca am urlat la el s a dat jos si m a lovit dupa care a plecat cand am anuntat politia.
Am martor un prieten care este la academia de politie, am scos certificat medico-legal iar politistul sosit la fata locului a discutat cu o femeie care a vazut totul dar ea nu a dorit sa vina ca martor deoarece nu locuieste in Romania.
Problema este urmatoarea: cel care se ocupa de dosarul meu se misca extrem de greu si anume, pana in ziua de azi eu am dat doar o declaratie si dupa atatea luni am semnat o foaie cum ca mi s a adus la cunostinta cine este cel care m a lovit . In timpul acestui demers politistul a incercat sa ma intimideze spunandu mi ca nu se coreleaza declaratiile si ca trebuie sa fac un test poligraf eu si prietenul meu si ca trimite scrisoare prietenului la academie.
Eu i am spus ca nu am nici o problema deoarece au fost martori care au vazut si mai ales daca soferul era de buna credinta cum imi tot afirma politistul nu trebuia sa plece de la locul faptei.
Va rog mult sa ma sfatuiti ce pot face deoarece sunt satul de mizerabili care ocupa functii doar pentru a favoriza "pilele".
Nu sunteti obligat sa va supuneti testarii poligraf, sunt probe suficente, martorii care confirma situatia de fapt, in coroborare cu CML.
Ce pot face daca se intarzie si mai mult trimiterea dosarului la procuror?
Doresc sa mentionez si faptul ca am fost sunat de la sectie sa merg sa ma intalnesc cu agresorul sa rezolvam pe cale amiabila iar inculpatul nu s a prezentat.
Doresc sa adaug si faptul ca atunci cand am fost contactat am raspuns dar cel care m a sunat nu ma auzea dar eu il auzeam si a spus : Ba asta e prost , a plecat acum 5 min si nu raspunde. O fi mirosit ca e teapa!