avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1074 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Tamponare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Tamponare auto

Buna ziua!

As avea cate intrebarebari legate de o tamponare auto.

Am avut o tamponare cu un autoturism din cauza ca nu mi s-a acordat prioritate intr-o intersectie. Dupa ce am observat masina (avand distanta de reactie undeva la 0.5 m), am franat, dar fiind polei pe asfalt nu am reusit sa opresc masina la timp si am acrosat autoturismul in coltul dreapta spate, cu partea stanga fata a autoturismului meu.

Cand am mers la politie, am fost eu scos vinovat pentru ca nu am pastrat distanta. Dar ce am eu de obiectat pe langa faptul ca raportul nu mi se pare corect sunt urmatoarele fapte: nu a acceptat martori, deoarece nu erau in concordanta cele doua declaratii am cerut sa se deplaseze la fata locului pentru masuratori si nu a fost deacord.

Intrebarile mele:

1) Martorii din masina implicata, sunt luati in considerare la un eventual proces?
2) Avand in vedere ca cele 2 declaratii, se bateau cap in cap, avea domnul politist obligatia sa vina la fata locului pentru masuratori? Mai mult, avand in vedere ca i-am cerut eu acest lucru?
3) Ce probe as avea nevoie la un eventual proces deschis pe aceasta tema?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: catalingy , utilizator 10:30, 26 Ianuarie 2017
Buna ziua,

1. Da, sunt luati in considerare. Ii cereti dvs ca martori.
2. Nu, politistul era obligat doar sa constate faptele din declaratii, pentru locul accidentului cereti expertiza.
3. Declaratii, martori, expertiza.

Succes,
Am inteles. Multumesc mult.

O alta chestie, pe procesul verbal intocmit de politie, ca si martor apare soferita pe care am tamponat-o.

Are voie sa fie pusa ca martor, avand in vedere ca este implicata in accident?

Multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie decizie politie accident usor alinbarbulescu alinbarbulescu Buna Ziua Am fost implicat intr-un accident usor cu un trolebuz. Pe scurt, mergand pe strasa Witing (face legatura intre Gara de Nord si Calea Plevnei) care ... (vezi toată discuția)
Tamponare Ciprian_m89 Ciprian_m89 Salut! am avut si eu nefericirea de a fi implicat intr-un accident pe un drum cu doua benzi pe sens, accident in care am fost implicate 4 autoturisme. Eram ... (vezi toată discuția)
Politisti rutieri prostulsatului prostulsatului In luna decembrie 2010,in timp ce ma aflam in autoturismul meu dispus in parcarea de pe una dintre strazile localitatii in care domiciliez, un barbat a venit ... (vezi toată discuția)