Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Tamponare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Tamponare auto

Buna ziua!

As avea cate intrebarebari legate de o tamponare auto.

Am avut o tamponare cu un autoturism din cauza ca nu mi s-a acordat prioritate intr-o intersectie. Dupa ce am observat masina (avand distanta de reactie undeva la 0.5 m), am franat, dar fiind polei pe asfalt nu am reusit sa opresc masina la timp si am acrosat autoturismul in coltul dreapta spate, cu partea stanga fata a autoturismului meu.

Cand am mers la politie, am fost eu scos vinovat pentru ca nu am pastrat distanta. Dar ce am eu de obiectat pe langa faptul ca raportul nu mi se pare corect sunt urmatoarele fapte: nu a acceptat martori, deoarece nu erau in concordanta cele doua declaratii am cerut sa se deplaseze la fata locului pentru masuratori si nu a fost deacord.

Intrebarile mele:

1) Martorii din masina implicata, sunt luati in considerare la un eventual proces?
2) Avand in vedere ca cele 2 declaratii, se bateau cap in cap, avea domnul politist obligatia sa vina la fata locului pentru masuratori? Mai mult, avand in vedere ca i-am cerut eu acest lucru?
3) Ce probe as avea nevoie la un eventual proces deschis pe aceasta tema?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

1. Da, sunt luati in considerare. Ii cereti dvs ca martori.
2. Nu, politistul era obligat doar sa constate faptele din declaratii, pentru locul accidentului cereti expertiza.
3. Declaratii, martori, expertiza.

Succes,
Am inteles. Multumesc mult.

O alta chestie, pe procesul verbal intocmit de politie, ca si martor apare soferita pe care am tamponat-o.

Are voie sa fie pusa ca martor, avand in vedere ca este implicata in accident?

Multumesc mult!