Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rezolutiune contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rezolutiune contract de intretinere

art 2263 alin(6) Cod civil, care se refera la transmiterea dreptului de a solicita rezolutiunea contractului de intretinere, mostenitorilor are vreun corespondent in vechea legislatie?
andy_roxy91, utilizator
In vechea reglementare, vorbeam de contracte nenumite (si se facea referire la art . 1647 C.civ. privind renta viagera). Se aplica dreptul comun pentru contractele bilaterale, adica 1020 C.civ.
Teoretic , chiar daca dreptul la intretinere este un drept personal, actiunea in rezolutiunea contractului pentru neexecutarea contractului are caracter patrimonial si astfel se transmite si mostenitorilor dreptul la actiune. Nu stiu in ce situatie va aflati dar cred ca puteti incerca.
av. Ileana Schwarz