Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune imobil

va rog cu o informatie: proprietarul unui apartament a decedat, nu are nici un fel de mostenitori (verificari efectuate de catre politie intrucat a decedat in apartament si medicul de familie nu a eliberat pe loc certificat de deces) si, politia mi-a inmanat cheile apartamentului deoarece eram singura care o mai vizita. Doresc sa o inmormantez si am inteles ca pot intra in posesia apartamentului prin aceasta uzucapiune. Incalc vreo lege? Cum se procedeaza.#-o :)))
Doar dupa ce-l posedati timp de 10 ani puteti sa-l obtineti prin uzucapiune.