Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... transferul colectiv de personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

transferul colectiv de personal

In cazul transferului unei intreprinderii sau parti ale aesteia de la cedent la cesionar stiu ca se respecta toate drepturile pe care salariatii le-au avut inainte la cedent (Legea 67/2006). Dar ce se intampla cu drepturile angajatilor initiali ai cesionarului, daca in contractul lor colectiv de munca actual nu cel care se preia, acestia au drepturi mai mici decat ale celor care vin prin transfer. Sunt obligata prin lege sa le dau tuturor aceleasi drepturi? Ca, de exemplu, cei transferati ar lua Prima de Craciun, iar ceilalti mai vechi NU pentru ca nu avem in contractul nostru colectiv de munca stipulat, dar ei "transferatii" au. E normal? Multumesc
In situatia in care, in urma transferului, intreprinderea, unitatea sau parti ale acestora nu isi pastreaza autonomia, iar contractul colectiv de munca aplicabil la nivelul cesionarului este mai favorabil, salariatilor transferati li se va aplica contractul colectiv de munca mai favorabil - art.9 alin.3 din Legea privind protectia drepturilor salariatilor in cazul transferului intreprinderii, al unitatii sau al unor parti ale acestora, legea nr 67/2006.