Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Partaj prin imputernicire?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Partaj prin imputernicire?

Buna ziua.

As avea niste nelamuriri in legatura cu un proces de partaj, in urma unui divort in Romania. Produsul partajabil: un apartament.
1. Pot fi reprezentata de un avocat, printr-o imputernicire la notar sau trebuie sa ma prezint la fiecare infatisare?
2. Pentru actele si documentele necesare partajului, pot sa imputernicesc pe altcineva sa le scoata?

Deci, pot rezolva partajul, intr-un proces de partaj, doar imputernicind avocatul sau o terta persoana?

In prezent nu sunt in Romania si nu as avea timp sa merg in tara la fiecare infatisare sau pt colectat acte, etc

Multumesc
Da, puteti imputernici o alta persoana prin procura sau un avocat.
Nu este obligatoriu sa fiti prezenta.
Puteti trimite o procura si puteti fi reprezentat.
Imputerniciti un avocat.... nu este nevoie de procura autentica, ci doar sa semnati contractul de asistenta juridica cu acesta si veti fi reprezentata de avocat fara probleme.