Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... adeverinta pentru grupa I de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

adeverinta pentru grupa I de munca

Domnul N. din 1977 si pana la 03.2001 lucreaza mecanic de locomotiva fiind incadrat in grupa I de munca, lucru trecut si in cartea de munca. In 2001 este propus la pensie pentru limita de varsta. Incepand cu 03.2003 si pana la 07.2005 a lucrat din nou mecanic de locomotiva. Pentru ultima perioada lucrata beneficiaza de incadrarea in grupa I de munca si pe baza caror reglementari legale?
Beneficiaza de grupa I-a de munca numai daca pentru perioada respectiva firma la care a lucrat a intocmit documentatiile prevazute in HG nr. 1025/ 2993 cu modificata si completata prin HG nr. 2280/ 2004, s-a obtinut avizul ITM pentru locurile de munca incadrate in grupa de munca si a fost nominalizat, anual, prin decizia interna a firmei ca beneficiar de grupa de munca.
Multumesc pentru raspuns!