avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1749 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... adeverinta pentru grupa I de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

adeverinta pentru grupa I de munca

Domnul N. din 1977 si pana la 03.2001 lucreaza mecanic de locomotiva fiind incadrat in grupa I de munca, lucru trecut si in cartea de munca. In 2001 este propus la pensie pentru limita de varsta. Incepand cu 03.2003 si pana la 07.2005 a lucrat din nou mecanic de locomotiva. Pentru ultima perioada lucrata beneficiaza de incadrarea in grupa I de munca si pe baza caror reglementari legale?
Cel mai recent răspuns: RodicaCostas , utilizator 13:45, 31 Ianuarie 2017
Beneficiaza de grupa I-a de munca numai daca pentru perioada respectiva firma la care a lucrat a intocmit documentatiile prevazute in HG nr. 1025/ 2993 cu modificata si completata prin HG nr. 2280/ 2004, s-a obtinut avizul ITM pentru locurile de munca incadrate in grupa de munca si a fost nominalizat, anual, prin decizia interna a firmei ca beneficiar de grupa de munca.
Multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea pensiilor jenicafatfrumos jenicafatfrumos ce facem dupa 2001 ,daca pentru perioada pina in 2001 am lucrat intr-un sector care a fost recunoscut ca fiind de grad I(recunoscut in instant) si dupa acest ... (vezi toată discuția)
Grupa pensionare Nelu Calu Nelu Calu Buna seara, In perioada 1998-2013 tatăl meu a lucrat in condiții deosebit de grele (prelucra fier lângă cuptoare ce aveau o temperatura de 1200°). In ... (vezi toată discuția)
Grupe de munca constantintiti constantintiti Am lucrat in gr 1 de munca din 1997pina in 2001 iar dupa intrarea in vigoare a noii legi am lucrat in acelasi loc de munca si in aceleasi conditii de munca ... (vezi toată discuția)