avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1917 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare suma de bani de catre top factoring
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare suma de bani de catre top factoring

buna ziua, azi am primit o scrisoare de la top factoring in care scrie ca din anul 2011 am de achitat 3 ,56o.41ron, pentru o factura de telefonie COSMOTE.in valoare de 245 lei.Va rog respectuos sa mi spuneti ce am de facut? Ei spun ca am avut o dobinda de 0.5 pe zi 2184 de zile...suma fiind foarte mare ...eu sunt pensionara si nut pot plati atit de mult. ce pot sa fac?
O scrisoare nu echivaleaza cu un act de executare sau cu o hotarare judecatoreasca.
In consecinta, daca nu va prezinta, in primul rand dovada cesionarii creantei de catre Cosmote sau orice alt documnent care sa emane de la o autoritate a statului, recomandarea este sa ii ignorati.
Nu incercati sa faceti vreo plata fara a avea cunostinta despre intinderea exacta a debitului si modalitatea de stingere a lui.
teodoraneagu333 a scris:

buna ziua, azi am primit o scrisoare de la top factoring in care scrie ca din anul 2011 am de achitat 3 ,56o.41ron, pentru o factura de telefonie COSMOTE.in valoare de 245 lei.Va rog respectuos sa mi spuneti ce am de facut? Ei spun ca am avut o dobinda de 0.5 pe zi 2184 de zile...suma fiind foarte mare ...eu sunt pensionara si nut pot plati atit de mult. ce pot sa fac?


Buna ziua,

Ar fi bine sa nu achitati nimic din debit. Creanta este prescrisa din 2014-2015 asa ca la acest moment nu ar mai trebui sa datorati nimic.
Pentru a putea obtine un titlu executoriu, cei de la top factoring ar trebui sa va dea in judecata, iar in fata instantei puteti invoca intervenirea prescriptia.
Multumesc pentru raspuns , dar din pacate am fost pacalita sa platesc oarecum amenintata ca daca nu platesc azi imi vor trimite dosarul in instanta ...ce este de facut? in asteptarea raspunsului va multumesc...
Daca ati achitat de buna voie nu prea mai aveti ce sa faceti

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Presiuni firma recuperari creante pentru un abonament telefon yo85 yo85 Buna ziua. In 2009 am facut 2 abonamente la Cosmote. Cu 3 luni inainte sa imi expide perioada contractuala nu am mai platit acele abonamente( au fost facute pe ... (vezi toată discuția)
Factura telekom neplatita pentru ca reziliasem contractul vioru vioru Buna ziua. In februarie anul acesta am reziliat serviciile Telekom de care beneficiam.Am mai platit factura si in martie pentru ca stiam ca mai dureaza inca ... (vezi toată discuția)
Restante Anca1011 Anca1011 Buna seara, Am si eu o nelamurire. Am avut un contrct cu cei de la Cosmote acum 3 ani. Am reziliat cntractul, am achitat ultima factura, dar bineinteles ca ... (vezi toată discuția)