Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stagiul de cotizare pentru pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stagiul de cotizare pentru pensionare

Salut,

1) Se va lua in calcul la vechime perioada in care am stat acasa si am fost platit cu 75% din salariu deoarece firma nu a prezentat activitate?

Va intra aceasta perioada la numarul de anii munciti necesari pentru pensioare?

2) Intra perioada in care am stat in concediul medical la stagiul de cotizare pentru pensionare?
Mersi!
1. Perioada de "somaj tehnic" constituie stagiu in sistemul de pensii si in sistemul asigurarilor sociale de sanatate.

Perioada de somaj tehnic nu constituie stagiu in sistemul asigurarilor pentru somaj intructat in aceasta perioada, contractul individual de munca este suspendat si nu se datoreaza contributii la sistemul asigurarilor pentru somaj.

2. Perioadele de concediu medical sunt perioade de stagiu de cotizare la pensie.
Multumesc foarte mult pentru raspuns Freeelis !!
Informatia imi este mult mai clara acum !