avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stagiul de cotizare pentru pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stagiul de cotizare pentru pensionare

Salut,

1) Se va lua in calcul la vechime perioada in care am stat acasa si am fost platit cu 75% din salariu deoarece firma nu a prezentat activitate?

Va intra aceasta perioada la numarul de anii munciti necesari pentru pensioare?

2) Intra perioada in care am stat in concediul medical la stagiul de cotizare pentru pensionare?
Mersi!
Cel mai recent răspuns: Marius65656598 , utilizator 08:21, 1 Februarie 2017
1. Perioada de "somaj tehnic" constituie stagiu in sistemul de pensii si in sistemul asigurarilor sociale de sanatate.

Perioada de somaj tehnic nu constituie stagiu in sistemul asigurarilor pentru somaj intructat in aceasta perioada, contractul individual de munca este suspendat si nu se datoreaza contributii la sistemul asigurarilor pentru somaj.

2. Perioadele de concediu medical sunt perioade de stagiu de cotizare la pensie.
Multumesc foarte mult pentru raspuns Freeelis !!
Informatia imi este mult mai clara acum !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta somaj gned gned Buna ziua, cineva detine o adeverinta de somaj, din perioada 2009-2010,in baza Legii 76-2002,intrebarea mea pentru dumneavoastra este daca aceasta adeverinta, ... (vezi toată discuția)
Vechimea ENGFULL ENGFULL concediul medical concediul de maternitate intra in calculul vechimii in munca , dar al vechimii in specialitate ? somajul tehnic , intra in calculul celor ... (vezi toată discuția)