avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 387 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii plata orelor suplimenatre
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

plata orelor suplimenatre

buna ziua,

la societatea unde lucrez sunt cam 4-5 salariati care in fiecare luna au 32 ore suplimentare si 80 ore de noapte. trebuie sa tin cont de media celor 3 luni sau pot in continuare sa le calculam orele suplimenatre si orele de noapte?
multumesc si astept raspuns
Cel mai recent răspuns: Gratiela Ratiu , Consultant resurse umane 22:29, 10 Septembrie 2009
nu eram sigura, banuiam ca nu trebuia sa se tina cont de acea medie, deoarece au numai 32h OS lunar.
multumesc
poate cineva sa ma lamureasca care este salariu mediu brut ?
am gasit 1693 lei ...1702 lei...care este cel in plata la ora actuala?
raspunsul il gasesti in Legea nr. 19/2009 privind bugetul asigurarilor sociale de stat pe 2009, art 16 si art 17, de unde vei vedea ca:

Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2009 este de 1.693 lei.

cuantumul ajutorului de deces, in cazul asiguratului sau pensionarului, este de 1.702 lei

gasesti legea aici www.avocatnet.ro/content/art...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ore suplimentare si ore noapte m_nitu m_nitu Buna ziua! Va rog sa ma ajutati sa intocmesc corect un stat de salarii pentru 3 angajati ai unei benzinarii cu program non stop fiecare avand ture de 24 cu ... (vezi toată discuția)
Ture de noapte la 6 ore bagarica bagarica Buna! Am si eu o intrebare. Lucrez la Mc\'Donalds.. fiind angajata cu 6 ore, lucrez uneori si 10-13 nopti pe luna..Intrebarea mea ar fi cate nopti poate ... (vezi toată discuția)
Cate ore? cristins cristins as vrea sa stiu si eu care este numarul de ore suplimentare pe care pot sa le fac intr-o luna la locul de munca? si cu cat sunt platita? (vezi toată discuția)