Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua!
Apreciind efortul dvs. de a raspunde atator intrebari adresate, aici, pe forum, ma alaturi si eu grupului mare de interesati in pensionarea anticipata.
In luna iunie anul curent, împlinesc 55 de ani. Lucrez din august 1978 avand o vechime de 38 de ani.
Date fiind noile schimbari ale legislatiei in domeniu, când ma pot pensiona fara penalizare sau cat ar fi penalizarea daca, de exemplu, m-as pensiona in anul 2017. Solicit raspunsul dvs. avand in vedere faptul ca lucrez intr-o societate care din luna oct. 2016 este in insolventa si se prevad restructurari. Cu deosebita stima, Va multumesc, Gabriela Iosef
Sunteti femeie nascuta in iunie 1962 - limita de varsta sept 2024, la 62 ani si 3 luni, cu un stagiu complet de cotizare de 32 ani 8 luni; pensie anticipata ( fara penalizare ) cu 5 ani mai devreme - sept 2019 cu un stagiu de cotizare de 40 ani 8 luni 1 zi; pensie anticipata partiala( cu penalizare)tot in sept 2019 daca aveti un stagiu de 32 ani 8 luni 1 zi.
Va multumesc!