avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua!
Apreciind efortul dvs. de a raspunde atator intrebari adresate, aici, pe forum, ma alaturi si eu grupului mare de interesati in pensionarea anticipata.
In luna iunie anul curent, împlinesc 55 de ani. Lucrez din august 1978 avand o vechime de 38 de ani.
Date fiind noile schimbari ale legislatiei in domeniu, când ma pot pensiona fara penalizare sau cat ar fi penalizarea daca, de exemplu, m-as pensiona in anul 2017. Solicit raspunsul dvs. avand in vedere faptul ca lucrez intr-o societate care din luna oct. 2016 este in insolventa si se prevad restructurari. Cu deosebita stima, Va multumesc, Gabriela Iosef
Cel mai recent răspuns: dirtu , utilizator 11:52, 3 Februarie 2017
Sunteti femeie nascuta in iunie 1962 - limita de varsta sept 2024, la 62 ani si 3 luni, cu un stagiu complet de cotizare de 32 ani 8 luni; pensie anticipata ( fara penalizare ) cu 5 ani mai devreme - sept 2019 cu un stagiu de cotizare de 40 ani 8 luni 1 zi; pensie anticipata partiala( cu penalizare)tot in sept 2019 daca aveti un stagiu de 32 ani 8 luni 1 zi.
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata popamariana2005 popamariana2005 Buna ziua Sunt nascuta in iunie 1962 si am vechime 36 ani as vrea sa stiu cand pot iesi la pensie partial anticipat. Va multumesc. (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona? dirtu dirtu Am 55 de ani si 7 luni. O vechime in munca de 38 de ani si 9 luni. Cand ma pot pensiona anticipat fara penalizare? (vezi toată discuția)
Pensie anticipata mimo2411 mimo2411 buna ziua sunt nascuta in 1962 iunie.lucrez de la 17 ani. as dori sa va intreb daca as putea iesi in pensie anticipata?? si daca da in ce ... (vezi toată discuția)