Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune imobil mostenit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune imobil mostenit

Buna seara,
am mostenit de la parinti, impreuna cu fratele meu, o casa si terenul aferent si am agreat impreuna solutia iesirii din indiviziune la notar.
Imobilul este compus din doua apartamente, fara a avea insa instalatie electrica si de gaze separate. De asemenea, intrarea in curte este una singura.
Problema este ca pentru inceput fratele vrea sa inchirieze partea lui de casa, pentru a aduce venituri necesare acoperirii costurilor necesare dezmembrarii ulterioare a imobilului (taxe cadastrale + notariale, constructia unui gard despartitor, realizarea unei porti de acces separate, racordarea la utilitati).
Avand in vedere ca in prezent eu locuiesc impreuna cu familia in imobilul de care vorbim, nu sunt de acord cu inchirierea, tinand cont ca ar trebui sa impart cu chiriasii atat accesul in curte, cat si utilitatile.
Din ce am inteles, legea nu il impiedica pe frate sa inchirieze partea lui fara acordul meu.
Rugamintea este sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarele intrebari:
1. exista vreo cale legala de a impiedica inchirierea?
2. cum se va gestiona dpdv tehnic si financiar problema utilitatilor dupa ce se face iesirea din indiviziune (vorbim de energie electrica si gaze)?
3. legea ma obliga sa contribui financiar la realizarea gardului si a celei de-a doua porti de acces?
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Nimeni nu poate fi obligat sa ramana in indiviziune si nici nu aveti vreo cale legala sa il impiedicati sa isi inchirieze proprietatea.
Odata iesiti din indiviziuni veti fi obligati fiecare sa contribuiti pentru separarea utilitatilor, contoare de energie, gaze, apa. Bineinteles ca veti fi nevoiti sa separati si instalatiile.
Daca nu va intelegeti amiabil sa faceti partajul voluntar/ iesirea din indivizuene la notar, va trebui sa o faceti in instanta de judecata.
Atata timp cat nu ati iesit din indiviziune , vorbim de un singur imobil cu doi proprietari ( daca a fost dezbatuta mostenirea ) ! In acest caz , niciunul dintre dvs nu poate face ce vrea pe acea proprietate fara acordul celuilalt , aici intrand si faptul ca nu se poate incheia un contract de inchiriere fara semnatura amandurora ! Cat tine de amenajarile necesare separarii , aici intrand crearea celei de a 2-a retea ( implicit contractele ) pentru gaz , apa , curent , etc , la care se mai adauga imprejmuirea proprietatilor , s.a.m.d. , se va face un calcul total iar suma se va imparti la 2 ( frateste ) !