Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... eliberare carte de munca dupa 6 luni in campul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

eliberare carte de munca dupa 6 luni in campul muncii

Buna ziua! Am si eu cateva nelamuriri, daca se poate sa ma ajute cineva..
Am lucrat in perioada noiembrie 2007-mai 2008, studenta fiind, avand contract individual, la o firma din alt jud
decat cel in care am domiciliul..
Pana atunci nu am mai fost angajata, nici de atunci pana in prezent!
Ma intereseaza cum pot afla dk am sau nu carte de munca, de unde o pot scoate si daca trebuie sa recurg la ITM din jud in care am lucrat sau la cel din jud in care am domiciliul..
De asemenea nu inteleg de ce nu am primit nici o informatie de gen de la fostul angajator? Asta poate insemna k nu aveam carte de munca in momentul in care mi-am dat demisia?!

MULTUMESC
angajatorul s-ar putea sa nu fi facut carnetul de munca. pe vremea aceea era criza mare de carnete.
dar daca v-a eliberat o adeverinta de vechime atunci aceasta se poate trece, atunci cand veti avea carnet de munca. sau o tineti ptr ca este valabila cand veti ajunge la pensie.
1. Adeverinta o puteti pastra acasa ca amintire.
2. La Casa de Pensii, la cea de Sanatate si la Somaj sunteti deja luata in evidenta in baza declaratiilor lunare privind contributiile legale inaintate de angajator institutiilor de mai sus.
3. Puteti verifica, daca va duceti la Casa de Pensii si cereti (contra cost) o adeverinta cu stagiul de cotizare.
4. Vreau sa va spun ca nu mai aveti nevoie de carnet de munca. Si asa acesta dispare de la 01.01.2010.
VA MULTUMESC FOARTE MULT pentru raspuns!
In orice caz nu am primit o asemenea adeverinta de vechime!
Va multumesc inc-o data pt amabilitate , pt continutul valoros&precis al mesajului:D
alessa_on a scris:

VA MULTUMESC FOARTE MULT pentru raspuns!
In orice caz nu am primit o asemenea adeverinta de vechime!
Va multumesc inc-o data pt amabilitate , pt continutul valoros&precis al mesajului:D

Solicitati adeverinta de la fostul loc de munca chiar si printr-o cerere pusa la posta recomandat, ca nu strica.
su specificati ca doriti ca adeverinta sa fie vizata de catre ITM

nu de alta, dar s-ar putea sa va trimita o simpla adeverinta, doar semnata de reprezentantul societatii.
aceea, in acea forma, nu are nici o importanta. nu se uita nimeni la ea.

toti putem sa fabricam adeverinte cu tot felul de antete si stampile. veridicitatea adeverintei este data de viza ITM