Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Executare silita credit
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Executare silita credit

Am contractat un credit in 2008 in valoare de 10.000CHF si am tras de el cu ratele pana anul trecut prin Mai2016 cand nu am mai avut posibilitatea sa le achit Vreau sa mentionez ca valoarea francului la acea vreme era 1,90 lei si acum in 2017 datoria in loc sa scada, inca este de aproximativ 30.000 leiAstazi am primit documentele pentru executare silita a bunurilor care defapt nu prea exista.Intrebarea mea este ..daca in aceasta faza de executare inca mai cresc dobanzile si penalitatile ,si daca la acest moment asi putea face contestatie eventual deschiderea unui proces atata timp cat dumnealor au invocat ca neplata sa facut cu rea vointa dar eu nu am mai avut posibilitatea platii neavand nici un venit.
Doar prin proces s-ar limpezi lucrurile.

Daca nu formulati contestatie la executare inseamna ca au ei dreptate...
va multumesc pentru raspuns !Mai vroiam sa va intreb daca se pot executa si bunuri din patrimoniu societatii (eu avand o societate care momentan nu are activitate
Daca imprumutul este facut in nume propriu raspundeti doar cu bunurile personale nu si ale societatii,deoarece aceasta este o entitate(persoana juridica)distincta de dvs.
v-asi mai ruga cu un raspuns daca se poate.Am facut contestatie la executarea silita si vreau sa stiu daca in aceasta situatie .daca avocatul imi da o confirmare in acest sens s-ar putea sa mi se deblocheze contul de la banca care mi-a fost blocat?avand in vedere ca va fi un proces lung.