Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort, importanta starii de sanatate a unui parinte ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort, importanta starii de sanatate a unui parinte in stabilirea domiciliului minorului

Buna seara, am cancer, am facut chimioterapie, radioterapie, trei operații, am stat doua luni in spital si încă câteva in pat acasă. Mai trebuie sa fac trei operații. Am certificat de încadrate in grad handicap grav cu însoțitor. Când am aflat ca soțul meu are amanta, ne-a părăsit si a spus ca vrea sa divorțeze. Suntem de 17 ani împreuna. Avem un copil minor. Va rog sa ma sfătuiți cum ar trebui sa procedez. Poate intoarce boala împotriva mea? Vrea sa ducă copilul la amanta si ea nu e de acord, o poate obliga? Va multumesc!
As putea folosi in vreun fel faptul ca, pe toată durata bolii mele, vreo doi ani, el a avut o relație extraconjugală, care ne-a afectat (lipsa lui, întreținerea amantei din veniturile familiei).
Va multumesc!
Sau ca in momentul in care ne-a părăsit, aveam doua plăgi deschise si nu ne-a ajutat si interesat nimic legat de familie? Multumesc!
Va rog sa ma sfătuiți cum sa procedez sa fie bine pentru mine si copil.
gi-jane2, moderator