Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare copil minor

Buna ziua! Am un copil în vârstă de 3 ani și jumătate rezultat în urma unui concubinaj de 10 ani. Vreau sa stiu daca ne despărțim copilul cui va fi încredințat. Menționează că este violent verbal si m-a amenintat ca ma omoară dacă îi iau copilul. Locuim in apartamentul meu, el nu are locuință. Mulțumesc
Custodia va fi comună, locuința cel mai probabil va fi stabilită la dvs.
Autoritatea părintească cel mai probabil va fi exercitată in comun de catre dvs si tatăl copilului.
Domiciliul minorului va fi stabilit la dvs, iar tatăl va avea dreptul de a vizita minorul si obligația de a achita pensie de întreținere in favoarea minorului.