Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare cumparare

Pot sa cumpar o casa fara sotul meu ?sa fac acte doar pe numele meu.din diferite motive el nu vrea sa apara pe acest act.se poate?astept raspuns va multumesc
Cu siguranta se poate, dar cu conditia ca dumneavoastra sa achitati integral toate costurile.
Bineînțeles ca le achit mulțumesc mult de răspuns o zi buna
Da, se poate, dar chiar daca semnati doar dvs actul, imobilul va fi bun comun.
La perfectarea actului va trebui sa prezentati certificatul de casatorie si se va face mentiunea in contractul de vanzare cumparare ca sunteti casatorita.
Da, puteti incheia un act de donatie, donatia reprezinta bun propriu al dumneavoastra.

Contractul de vanzare -cumparare perfectat are ca efect, in genere, dobandirea unui bun comun , proprietate devalmasa.

Ceea ce caracterizeaza proprietatea devalmasa este faptul ca niciun dintre codevalmasi nu are individualizata cota-parte ideala, abstracta, matematica din dreptul de proprietate.

Individualizarea acesteia va fi realizata in cadrul procedurii de imparteala, conventionala sau judiciara.

In contractul de vanzare-cumparare perfectat poate fi specificata provenienta sumei de bani investite cu titlu de pret.

Totodata, suma de bani va poate fi donata de o terta persoana, in ipoteza in care bunul ce ar fi dobandit ar fi cumparat din sume de bani ce apartin unei alte persoane.

Bunul dobandit prin contract de vanzare-cumparare, in modalitatea aratata mai sus, este un bun propriu.

Poate fi perfectata o convetie de separatie de bunuri, daca sotul dumneavoastra isi exprima manifestarea de vointa, in acest sens.

Odata incheiata conventia, dumneavoastra puteti dobandi bunuri proprii.

Sotul , de asemenea , poate dobandi bunuri proprietate exclusiva.

In timpul mariajului, chiar daca este adoptata conventia matrimoniala de separatie de bunuri, pot fi dobandite si bunuri proprietate comuna pe cote-parti.

Datoriile contractate de fiecare dintre soti vor fi proprii.

Pot exista si datorii comune, depinde de modalitatea in care sumele de bani dobandite vor fi folosite.

Succes.

Va multumesc mult pentru raspunsuri.precizes faptu ca nu vrem sa apara sotul an acte din cauza unei rate la banca neplatita la timp si avem ceva probleme si nu vrem sa ramanem fara casa .e posibil ca banca sa aive acces la casa daca el nu apare an contractu de vanzare cumparare?