Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Intabulare drum de servitute
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Intabulare drum de servitute

Buna ziua,
Dorim sa vindem o casa la curte prin credit ipotecar! Accesul la aceasta casa se face pe un drum de servitute,cu numar cadastral ! Cei de la banca spun ca e obligatorie intabularea acelei drum de servitute ! Conform carui articol se solicita aceasta intabulare ? Mentionez ca sunt al saselea proprietar si pana acum nu s-a cerut aceasta intabulare! Multumesc frumos !
trebuie inscrisa servitutea ca sarcina pe terenul pe care trece, deci in acea carte funciara...... ori la notar ori prin instanta.....discutat cu proprietarul terenului pe care e drumul de acces.