Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratia 205 pt venituri din dividende
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratia 205 pt venituri din dividende

Buna ziua!
Sunt putin confuza...
Daca am venituri din dividende si sunt si salariata, depun declaratia 205 pt veniturile din dividende?
Va sunt recunoscatoare pentru raspuns...
Da. Depuneti d205 doar pentru persoana cu venit din dividende. Pentru partea de venit din salarii nu.
Multumesc frumos pentru raspuns! Nu intelesesem daca trebuie sa depun declaratia 205 avand in vedere ca platesc CASS la veniturile din salariu , iar la veniturile din dividende am platit impozitul cu retinere la sursa si CASS nu se plateste. Deci declar in d205 veniturile mele din dividende, nu si cele salariale... Multumesc inca o data!