avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratia 205 pt venituri din dividende
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratia 205 pt venituri din dividende

Buna ziua!
Sunt putin confuza...
Daca am venituri din dividende si sunt si salariata, depun declaratia 205 pt veniturile din dividende?
Va sunt recunoscatoare pentru raspuns...
Cel mai recent răspuns: chirilaveronica , utilizator 12:52, 7 Februarie 2017
Da. Depuneti d205 doar pentru persoana cu venit din dividende. Pentru partea de venit din salarii nu.
Multumesc frumos pentru raspuns! Nu intelesesem daca trebuie sa depun declaratia 205 avand in vedere ca platesc CASS la veniturile din salariu , iar la veniturile din dividende am platit impozitul cu retinere la sursa si CASS nu se plateste. Deci declar in d205 veniturile mele din dividende, nu si cele salariale... Multumesc inca o data!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 205 mihaelapop76 mihaelapop76 Buna ziua. Declaratia 205 pe anul 2016 se depune anul acesta? Multumesc. (vezi toată discuția)
Depunere declaratie 205 StilmarConfectii StilmarConfectii Buna ziua.Un asociat cu functie de administrator care este salariat angajat la societatea pe care o reprezinta, a obtinut in anul 2016 venituri din salarii si ... (vezi toată discuția)
Completare si depunere d205 cateldestept cateldestept D205 se depune pentru veniturile din salarii din anul 2016? (vezi toată discuția)