Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Depunere Declaratie 205
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Depunere Declaratie 205

Buna ziua.Un asociat cu functie de administrator care este salariat angajat la societatea pe care o reprezinta, a obtinut in anul 2016 venituri din salarii si venituri din dividende aferente anului 2015. Impozitul ptr dividende s-a retinut la sursa si virat bugetului de stat.Intrebare:
Depun Decl.205 pentru anul 2016 chiar daca asociatul a obtinut venituri din salarii si venituri din dividende ? Trebuie sa plateasca CASS ptr dividendele ridicate in 2016 , daca a fost salariat si a obtinut si venituri din salarii? Este corect?
Depuneti d205 doar pentru persoana cu venit din dividende. Pentru partea de venit din salarii nu.