avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 462 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conventie pierduta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conventie pierduta

In luna martie am angajat un absolvent cf.art.80 absolvent studii superioare.
Nu mi-au primit conventia la ALOFM ci mi-au dat un nr. in creion pe dosar (ca sa faca ei necesarul de fonduri), mi-au inapoiat dosarul si au spus ca in limita fondurilor obtinute pentru conventii, ma vor chema sa il depun......
...a-ti intuit bine, nu m-au mai chemat nici in ziua de azi.....#-o
Problema e , din iulie, absolventul a implinit 1 an de la data absolvirii si implicit pierd dreptul de a mai beneficia de subventie pentru el.
Nu se putea/poate compensa obligatiile firmei pentru somaj cu suma reprez.1.5 salarii, pe care ar fi trebuit sa o primesc de la somaj? Cica ar fi o lege a compensarii aparuta...nu stiu nimik in acest sens...
Cel mai recent răspuns: Isa Radov , Consultant resurse umane 19:25, 9 Septembrie 2009
oricum aceasta subventionare opereaza prin compensarea intre obligatiile catra AJOFM si cuantumul aprobat de subventie :D

Deci se face compensarea, dar numai in cazul in care conventia a fost inregistrata de AJOFM..... si cum inca nu ti-a primit-o este ca si cum nu exista

Cred ca daca vor primi fonduri si te vor chema, va deveni operationala inregistrarea retroactiva, adica ti se mentine acel numar pus de ei in creion si refacci declaratiile pentru a inregistra si respectiv compensa subventia....
namiru,

chiar te asteptai sa-ti primeasca dosarul?
la cata criza este in sistemul bugetar, la disperarea pe care o au de a strange bani, crezi ca se mai uita la un dosar de subventii ptr angajare studenti?

sincer, stiu ceva de o lege a compensatrii obligatiilor, dar aceste compensari se vor putea face numai dupa ce iti primesc dosarul.
altfel, cine la ce face compensari?!
clio06 a scris:

namiru,

chiar te asteptai sa-ti primeasca dosarul?
la cata criza este in sistemul bugetar, la disperarea pe care o au de a strange bani, crezi ca se mai uita la un dosar de subventii ptr angajare studenti?

sincer, stiu ceva de o lege a compensatrii obligatiilor, dar aceste compensari se vor putea face numai dupa ce iti primesc dosarul.
altfel, cine la ce face compensari?!


Da, ma asteptam sa imi primeasca dosarul, am mailucrat cu ei.
Economia cestei tari nu se misca datorita statului, el este cel mai mare infractor.
mai au si nesim.... sa ma cheme la bursa tocmai pentru absolventi. Dar l-am sunat pe director si i-am zis.........
:tooth:

sa inteleg ca i-ai tot zis.... nu? :hammer:

nu mai fi furioasa. strica la ten
ai mai lucrat cu ei dar nu in vremuri de criza cand se primesc ordine sa reduca cheltuielile bugetare. poate ca cei de acolo nu au nici o vina. poate au primit ORDIN si..... ca la armata.... ordinul se executa nu se discuta.

numara pana la 10 si respira adanc.
avem o tara atat de pitoreasca, nu crezi? :vishenka:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neplata de catre itm a sumelor cuvenite conform art80 lg76/2002 anonim1607 anonim1607 Buna ziua, Sunt medic de familie,pfa,si,in februarie,am incadrat in conditiile legii,un absolvent de scoala postliceala sanitara,din somaj.Am inteles ... (vezi toată discuția)
Angajare absolvent camelia21 camelia21 Sunt si eu nelamurita cu un aspect vazand ca sunt pareri impartite...pt a beneficia de Legea 76/2002 prinvind incadrarea absolventilor ,inainte de angajare ... (vezi toată discuția)
Un sfat! cata26 cata26 Am angajat acum 2 luni un absolvent de facultate,am depus dosarul la AJFOM dar au zis ca tre sa astept pina la 1 an sa primesc subventia de 1.5 indicator ... (vezi toată discuția)