Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate uber
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate uber

O societate care lucreaza cu uber ce trebuie sa inregistreze si sa declare in d 301 si 390 si ce ordin de compensare trebuie depus la bnr?:(
george-neagu, moderator
Bună dimineața! Doresc contabil care cunoaște despre activitatea Uber.
1) Am înființat SRL, neplatitor de tva și doresc să știu dacă e ok să angajez mai mulți șoferi pentru a face Uber și să trec plătitor de tva sau să mă limitez la 4-5 șoferi să nu depășesc pragul și să rămân neplatitor de tva?
2) Contractele de munca și bonurile de combustibil sunt principalele cheltuieli, dar câte bonuri de combustibil cât % pot să bag la cheltuieli?
3) Deci cum deduc tva, e ok să trec plătitor de tva, prestând doar această activitate și să fiu legal și corect în contabilitate? Mulțumesc!