Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general trecerea in conservare a mijloacelor fixe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

trecerea in conservare a mijloacelor fixe

ce presupune aceasta procedura ?
documente ce trebuiesc intocmite
taxe
consecinte
ENGFULL a scris:

ce presupune aceasta procedura ?
documente ce trebuiesc intocmite
taxe
consecinte

Buna ziua,

Trecerea in conservare a mijloacelor fixe presupune scoaterea lor din "productie" si "conservarea" (depozitarea) in vederea re-folosirii ulterioare.
Dat fiind ca se influenteaza productia si bugetul de venituri si cheltuieli al societatii, actiunea se aproba in Adunarea Generala Ordinara sau in Consiliul de Administratie (daca este imputernicit prin Actul Constitutiv), la propunerea Mangementului.

Documente:
1. Lista motivata cu MF propuse la "conservare"
2. Lista avizata in Adunarea Generala (Consiliu Administratie)
3. Comunicare catre Contabilitate.

Consecinte: nu se mai calculeaza amortismente pt aceste MF

Cu stima,
Practician in Insolventa Eugen MARCOV
Buna seara,
mai adaug la MF in conservare se intocmeste tab. cu fiecare mf cu nr inv ,valoare inventar,val amortizare lunara se comunica la finante si dupa raspuns se opereaza in contab. cind vine audit verifica diminuarea cu amortiz si cere adresa si raspunsul de la finante , verifica fiecare MF nu functioneaza