Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Autorizatie modificare apartament ulterioara lucrarilor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Autorizatie modificare apartament ulterioara lucrarilor

Buna ziua.
Ma aflu in fata urmatoarei situatii.
Sunt pe cale de a cumpara un apartament cu imprumut de la banca( antecontractul e deja semnat). Problema e ca apartamentul a fost modificat fara autorizatie de constructie si nu mai corespunde cu schita cadastrala.
Mai in detaliu, este vb de un apartament de 1 camera in bloc de dupa 90, pe grinzi. Au fost desfiintati peretii de la bucatarie, de la hol si de la un balcon. Apartamantul astfel ramas s-a compartimentat in 2 camere si living. Iar balconul a fost inchis. Astea sunt modificarile fata de schita din cadastru, deci modificari destul de mari; insa trebuie sa mentionez, structura de rezistenta a blocului nu a fost afectat in nici un fel.

Acum vin cu cateva intrebari si nelamuriri pe care le am:
1. In cazul modificarilor de fata, evaluatorul trimis de banca ar putea sa nu-si dea acordul ?
2. In caz ca evaluatorul nu-si da acordul si dosarul nu poate inainta, cum s-ar putea obtine autorizatia de constructie, iar mai apoi modificarile sa fie trecute in cadastru. As avea nevoie de cat mai multe detalii in privinta asta, amenzi de platit, pasi de urmat, acte necesare si mai ales si timpul consumat de fiecare pas.
3. Daca aveti si alte sfaturi va rog nu ezitati.

Multumesc frumos si o zi buna.
salut;

am gasit subiectul vostru dand cautari pe net dupa autorizatie pt spargere zid intre balcon si bucatarie;

poate puteti sa imi raspundeti si mie la cateva intrebari:
- Cu ce firma ati facut D.T.A.C ? trebuie sa intruneasca conditii anume firma respectiva? evident caut o firma unde sa ma coste cat mai putin.
cei de la primarie de la sector 3 m-au trimis pe vasile alecsandri 2-4 - zona romana - caderea bastiliei (doar ca inspectoarea respectiva nu stia numele firmei si eu pe net nu am gasit nici o firma cu adresa asta

- i-am sunat pe cei de la protectia mediului dar mi-au zis ca gasesc toate info necesare pe siteul lor [ link extern ] )

-de la primaria sector 3 de unde am luat deja certificatul de urbanism mi s-a spus ca pot face contractul de salubritate si cu o firma de constructii nu neaparat cu una de salubritate; este corect?

multumesc anticipat pt orice informatie cu privire la intrebarile de mai sus
ddaas, utilizator
Buna ziua! Imi puteti spune, va rog, cum s-a finalizat situatia, banca a acordat creditul, au impus conditii in legatura cu modificarile din apartament? Va multumesc!

grandanat a scris:

Buna ziua.
Ma aflu in fata urmatoarei situatii.
Sunt pe cale de a cumpara un apartament cu imprumut de la banca( antecontractul e deja semnat). Problema e ca apartamentul a fost modificat fara autorizatie de constructie si nu mai corespunde cu schita cadastrala.
Mai in detaliu, este vb de un apartament de 1 camera in bloc de dupa 90, pe grinzi. Au fost desfiintati peretii de la bucatarie, de la hol si de la un balcon. Apartamantul astfel ramas s-a compartimentat in 2 camere si living. Iar balconul a fost inchis. Astea sunt modificarile fata de schita din cadastru, deci modificari destul de mari; insa trebuie sa mentionez, structura de rezistenta a blocului nu a fost afectat in nici un fel.

Acum vin cu cateva intrebari si nelamuriri pe care le am:
1. In cazul modificarilor de fata, evaluatorul trimis de banca ar putea sa nu-si dea acordul ?
2. In caz ca evaluatorul nu-si da acordul si dosarul nu poate inainta, cum s-ar putea obtine autorizatia de constructie, iar mai apoi modificarile sa fie trecute in cadastru. As avea nevoie de cat mai multe detalii in privinta asta, amenzi de platit, pasi de urmat, acte necesare si mai ales si timpul consumat de fiecare pas.
3. Daca aveti si alte sfaturi va rog nu ezitati.

Multumesc frumos si o zi buna.