avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 370 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neclaritate Cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neclaritate Cim

Sunt angajat al unei companii cu Contract individual de munca incepand cu data de 15 noiembrie 2016 pe perioada nedeterminata,dar cu perioada de proba de 90 zile conf. Art. 31 din codul muncii.Termenul de 90 de zile se implineste in 12 februarie 2017 ,intr-o zi nelucratoare.Conform art.181 c.p.c. data de 15 noiembrie adica prima zi lucratoare din Cim se socoteste in cele 90 de zile?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:19, 11 Februarie 2017
Art.181 C.proc.civ. nu este aplicabil, deoarece termenul de proba nu este un termen procedural.

Începutul duratei perioadei de probă este legat de momentul începerii activităţii, astfel prima zi de activitate este si prima zi de proba.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incheiere contract in perioada de proba marina115 marina115 Buna ziua, Am început lucrul in cadrul unei companii in data de 24.06.2019 (data de începere contract 24.06.2019,perioada de proba 90 zile calendaristice, ... (vezi toată discuția)
15 zile de la primirea comunicarii menoin menoin intr-un dosar in care am contestat decizia de concediere, partea adversa a facut cerere de apel prin care solicita instantei de apel schimbarea hotararii ... (vezi toată discuția)
Perioada de proba intr un contract de munca Zuza13 Zuza13 Angajatorul poate concedia angajatul dupa 6 zile de la semnarea contractului ?eu stiam ca pt un contract pe perioada nedeterminată, doar dupa 30 de zile de ... (vezi toată discuția)