Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neclaritate Cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neclaritate Cim

Sunt angajat al unei companii cu Contract individual de munca incepand cu data de 15 noiembrie 2016 pe perioada nedeterminata,dar cu perioada de proba de 90 zile conf. Art. 31 din codul muncii.Termenul de 90 de zile se implineste in 12 februarie 2017 ,intr-o zi nelucratoare.Conform art.181 c.p.c. data de 15 noiembrie adica prima zi lucratoare din Cim se socoteste in cele 90 de zile?
Art.181 C.proc.civ. nu este aplicabil, deoarece termenul de proba nu este un termen procedural.

Începutul duratei perioadei de probă este legat de momentul începerii activităţii, astfel prima zi de activitate este si prima zi de proba.