Forum Discuţii diverse Oportunităţi de colaborare colaborare consilieri juridici si avocati
Discuție deschisă în Oportunităţi de colaborare

colaborare consilieri juridici si avocati

ANUNT RECRUTARE

Centrul de Resurse Juridice si REC Romania, parteneri in cadrul proiectului „Dreptul la un mediu curat”, finantat de UE prin Programul PHARE pentru Consolidarea Societatii Civile in Romania, Componenta 4 – Democratie, drepturile omului, statul de drept si independenta justitiei, recruteaza pentru definitivarea echipei de proiect persoane pentru urmatoarele pozitii:
I. Sase consilieri, avand urmatoarele atributii:
1. Indeplinirea procedurilor administrative in cauzele de dreptul mediului selectate in cadrul proiectului
2. Diseminarea in cadrul comunitatilor locale, a informatiilor referitoare la asistenta legala si tehnica gratuita pentru cetateni si ONG-uri in vederea remedierii in instanta, a drepturilor de mediu vatamate
3. Monitorizarea modului de diseminare a informatiei de mediu de catre autoritatile locale cu atributii in domeniu, conform art. 5 al Conventiei de la Aarhus, inclusiv prin colectarea studiilor de impact asupra mediului pentru proiectele de investitii

Vor avea un avantaj in cadrul selectiei aplicantii care:
- au experienta in cadrul unor organizatii neguvernamentale de drepturile omului si/sau in dreptul mediului, in proceduri de participare a publicului la luarea deciziilor de mediu
- manifesta un atasament deosebit fata de punerea in aplicare a dreptului la un mediu curat si fata de drepturile omului, exprimat prin scrisoarea de intentie
- cunosc limba engleza la nivel avansat, si/sau franceza

* studiile juridice NU sunt obligatorii

II. Cinci avocati, cu urmatoarele atributii:
1. Reprezentarea in instanta a cauzelor de dreptul mediului selectate si care nu au fost solutionate in mod corespunzator in faza realizarii procedurii administrative
2. Realizarea unei culegeri de spete la sfarsitul proiectului atat pe baza spetelor sustinute in instanta cat si pe baza spetelor judecate de instanta anterior derularii proiectului.

Criterii obligatorii
- avand in vedere ca legislatia ce face obiectul acestui proiect trimite in instanta la procedura de contencios administrativ, avocatii ce doresc sa colaboreze in aceste cauze trebuie sa fie definitivi;
- aplicantii sa fie membri ai Uniunii Avocatilor din Romania si ai Barourilor Judetene;
- vor avea prioritate cunoscatorii de limba engleza si/sau franceza, nivel avansat;

* Cei selectati trebuie sa confirme disponibilitatea de participare la o prima sesiune de instruire in dreptul la un mediu sanatos in a doua jumatate a lunii ianuarie 2006, fiind avute in vedere reglementari nationale si internationale, precum si in proceduri administrative specifice. Prima sesiune de instruire va avea loc in a doua jumatate a lunii ianuarie. Participarea la aceste sesiuni este obligatorie.

* Recrutarea va fi coordonata de catre un comitet de selectie alcatuit din reprezentanti ai celor 2 organizatii, pe baza CV ului si a scrisorii de intentie. Cei selectati vor participa ulterior la un interviu telefonic.

* Aplicatiile vor trebui trimise pana pe data de 19 decembrie orele 17 la Centrul de Resurse Juridice, email ……….. sau pe fax la nr. 021 2120519, in atentia Av. Catalina Radulescu. Dupa evaluarea aplicatiilor de catre Comitetul de selectie, rezultatele vor fi facute publice in termen de cel mult 5 zile.

* Echipa selectata va trebui sa aiba o reprezentativitate cat mai mare pentru toate regiunile Romaniei.
dumitru stoica alina camelia florentina avocat definitiv 2001 baroul calarasi .Doresc colaborare in domeniul solicitat .Doresc mai multe informatii cu privire la modalitatea colaborarii.Nu am cunostinte de limba engleza si franceza la nivlele solicitate .