avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Teren in extravilan donatie, recuperare in caz de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Teren in extravilan donatie, recuperare in caz de divort al donatarilor

daca in urma cu cativa ani am dat un teren prin donatie ficei mele si sotului ei am vreo sansa sa primesc terenul inapoi mai ales ca acestia vor sa divorteze iar eu nu am facut mentiuni in acest sens , nu m-am gandit atunci la asa ceva.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 20:42, 13 Februarie 2017
Sa-l luati inapoi, de principiu, n-aveti sanse, iar daca la donatari sunt trecuti ambii soti, terenul apartine amandurora. Sunt foarte putine situatii cand doantiile pot fi revocate, de ex. in caz de injurii grave aduse donatorului.
Dar are drept de vanzare pe el daca e donatie?
da, daca nu exista vreo clauza care sa le interzica sa il vanda.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie blueeyes56 blueeyes56 buna ziua, am donat o casa ficei mele si sotului ei, fara nici o clauza, acum ei sunt in divort din cauza sotului ei(infidelitate), va rog sa-mi raspundeti ... (vezi toată discuția)
Revocare donatie mireaandreiiustin mireaandreiiustin Buna ziua! Am act de donatie pe un teren, facut de catre mama mea. Nu am clauze. Am vrut sa vand acel teren pentru a imi achizitiona o locuinta dar mama mea ... (vezi toată discuția)