Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Teren in extravilan donatie, recuperare in caz de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Teren in extravilan donatie, recuperare in caz de divort al donatarilor

daca in urma cu cativa ani am dat un teren prin donatie ficei mele si sotului ei am vreo sansa sa primesc terenul inapoi mai ales ca acestia vor sa divorteze iar eu nu am facut mentiuni in acest sens , nu m-am gandit atunci la asa ceva.
Sa-l luati inapoi, de principiu, n-aveti sanse, iar daca la donatari sunt trecuti ambii soti, terenul apartine amandurora. Sunt foarte putine situatii cand doantiile pot fi revocate, de ex. in caz de injurii grave aduse donatorului.
Dar are drept de vanzare pe el daca e donatie?
da, daca nu exista vreo clauza care sa le interzica sa il vanda.