Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort, partaj, minor 17 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort, partaj, minor 17 ani

Buna,

Din pacate dupa 27 de ani de casatorie, mama mea s-a hotarat ca vrea sa divorteze de tata, care este plecat in strainatate sa munceasca de aprox 2 ani. Se pare ca mama s-a reintalnit cumva cu iubitul din tinerete si s-a hotarat ca vrea sa divorteze si sa fie cu el. Nu o mai intereseaza nimic altceva, nici macar de sora mea care inca este minora si are nevoie de ea, mai ales in conditiile in care tata este plecat. Eu sunt majora si sunt la casa mea. Intai a sustinut ca a suportat anumite comportamente agresive din partea tatalui meu toata viata (intradevar a batut-o cand eram noi mici, insa de cel putin 10 ani nu s-a mai intamplat nimic), si ca a asteptat sa crestem noi pt a divorta, apoi a spus ca nu poate sa suporte sa stea singura aici, apoi a recunoscut catre mine si sora mea ca are un iubit cu care deja s-a si intalnit!! Ea nu lucreaza de cand s-a nascut sora mea, sta acasa, chiar si cand ne-a fost greu cu banii nu s-a dus la munca, mereu zicea ca nu isi gaseste. Face niste acte contabile la blocul in care stam, deci teoretic are carte de munca (Castiga f putin), dar ideea e ca sta acasa, face ce vrea cand vrea, nu are un program, munceste efectiv doar cateva ore pe luna, etc.

As avea mai multe intrebari. Ea doreste sa il convinga pe tata sa divorteze si sa faca partajul amiabil, la momentul asta existand in proprietatea lor comuna apartamentul in care am locuit cu totii (ap cu 4 camere in Bucuresti) si in care in prezent locuieste ea cu sora mea, tata fiind plecat de 2 ani (Dar inca are buletinul aici). Ea vrea sa se vanda apartamentul si sa ia ea jumate, tata jumate, iar pe sora sa o trimita cu chirie sa se descurce singura desi in mod clar inca e prea mica sa faca asta, plus ca ar scoate-o din zona ei de confort: aici locuim de cand suntem mici, ma are si pe mine in acelasi bloc, putem sa ne mai intalnim sa vorbim sau sa o ajut cu alte lucruri- de la mancare la probleme tehnice prin casa etc. Nici sora nu doreste acest scenariu, nici tatal meu, si nici macar eu. Efectiv mamei nu ii pasa, pretinde ca din banii pe care ii va lua partea ei, o sa ii trimita si ea bani surorii pt a se intretine, adica sa contribuie in mod egal si ea si tata, insa noi suntem siguri ca nu se va intampla intrucat ea a facut foarte multe prostii financiare si in trecut, pe care le stim f bine atat eu si sora mea cat mai ales tata (intr-o perioada in care tata a castigat bani frumosi din constructii si aveau-bani pusi pe numele ei si s-a trezit fara ei, au vandut un alt apartament acum aprox 3 ani pt a se putea intretine, cheltuit cu nemiluita, minciuni, etc). In plus reiese clar si din situatia de fata ce intentii are. Nu mai spun ca sora mea a avut recent si probleme de sanatate, anul asta va avea si bacul. Ce vreau sa se inteleaga e ca e o femeie foarte sireata, desteapta si totodata mincinoasa. Asa a fost dintotdeauna, chiar si cu lucruri marunte. Ne minte pe toti fara sa aiba nici o treaba..De ex anul trecut i-a cerut sotului MEU bani cu imprumut spunandu-i sa nu imi spuna mie, eu evident ca am aflat, etc. Concluzia e, cum am putea sa facem astfel incat sora mea sa ramana sa stea in apartamentul actual, adica acest apartament sa nu se vanda, tata nu doreste sa se intoarca in tara pt ca aici ar castiga putin si nu ar putea sa o intretina pe sora mea si implicit pe el, el este acolo singur tocmai sa ii faca ei un viitor...Ne-am gandit la optiunea ca el sa faca acolo un credit bancar (se poate, munceste cu acte in regula acolo), in valoare de aprox 30 mii de euro si sa ii dea la notar mamei mele, ca si jumatate din apartament. Problema e ca el va ramane cu o rata destul de mare pt o perioada mare, pt o prostie enorma de a ei (macar de ar vrea doar sa plece la domnul respectiv..). In cazul in care va proceda asa, care e procedura? E ok sa plateasca un evaluator imobiliar care sa evalueze apartamentul, apoi suma sa se imparta la 2 si el sa ii dea ei banii respectivi? Daca da, cum ar trebui facut astfel incat evaluarea sa fie considerata legala, la fel si banii pe care ii da? Adica sa nu se trezeasca peste cateva luni/ani ca are iar pretentii la bani sau apartament..Ea viseaza ca apartamentul face mai mult decat face defapt, doar pt ca vrea mai multi bani..ceea ce din nou nu e corect. Corect ar fi sa fie evaluat si apoi sa i se dea acea suma. Inca o intrebare ar fi: sora mea, fiind minora, dar totusi avand 17 ani, poate alege in instanta sub tutela cui vrea sa ramana? Sau va fi atribuita mamei in mod direct? Mai ales avand in vedere circumstantele..ca mama vrea sa o abandoneze efectiv, vrea sa se vanda casa in care ea sta..Faptul ca tatal meu este in Germania va conta la acest aspect? Adica sa nu i se dea lui tutela pt ca nu e in Ro? Dar si mama vrea sa se mute oricum de acasa..Ma gandesc ca ea isi va dori tutela ei ca sa incerce sa il mai stoarca de niste bani (pensie alimentara, etc). Un proces de partaj cam cat dureaza? Dar cel de divort? Am citit ca se poate face partajul la notar, daca ea ar accepta sa i se dea o anumita suma de bani contra partii ei de apartament, se poate raporta la grila notarilor pt preturile imobilelor, sa nu se mai faca evaluare samd? Dar divortul, avand in vedere sora mea care este minora, trebuie sa se judece in instanta? Se poate stabili si tutela minorului de comun acord, in cazul in care ea ar fi de acord sa o lase tatalui?

Va rog, orice sfat e binevenit!
Multumesc
Cristina256, utilizator
Ar trebui sa o sfatuiesti sa mai astepte pana face sora 18 ani, iar cand o veni tatal in concediu , sa divorteze amiabil la notar.
Tot la notar sa faca si partajul, asa ar fi cel mai ieftin, ideal ar fi sa se inteleaga. In instanta tatal ar putea sa obtina o cota mai mare dat fiind faptul ca a contribuit mai mult , insa nu ii garanteaza nimeni sansele. Se poat intelege la notar ca imobilul sa ramana tatalui si sa ii dea o suma mamei, dupa cum se inteleg, nu e musai pe jumatate si nici nu va evalua cineva ap.
Multumesc. Asa m-am gandit si eu ca ar fi cel mai bine la notar, pt ca in instanta ne-am complica cu totii existenta sa demonstram anumite lucruri si oricum nu avem nici o garantie ca ar castiga..Momentan ea spune ca mai asteapta pana face sora 18 ani, dar ma astept la orice din partea ei..Cat despre partea de apartament, ea vrea jumatate, nu se pune problema sa accepte mai putin.. :) mai ales ca nu are venituri si va avea nevoie de un loc unde sa stea, vrea sa isi cumpere garsoniera.
Daca mai asteapta, intre timp, poate se razgandeste, iar tot in acest timp, tatal strange banii pt sulta.
Timpul le rezolva pe toate!
Dacă se merge pe varianta cu procedurile notariale se termina totul repede , costurile sunt mari şi trebuie plătită partea mamei de către tatăl dvs.
Dacă dupa câtiva ani mama rămâne fara casa si fara bani veti fi obligati să -i acordati intreținere !Dacă vrea partea ei să se ducă la judecată şi să dovedească care este procentul ce i se cuvine @
cum adica sa ii acordam intretinere? din moment ce se face partajul si isi ia partea, cine si de ce sa o mai intretina?