avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pașaport
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pașaport

Buna Seara.
Sunt cetățean roman cu domiciliul in străinătate . Am o fetița de 7 ani căreia trebuie sa-i refac sau prelungesc in vara pașaportul . Tatăl copilului este cetățeanul tari in care trăiesc dar s-a stabilit in alta țara.
Numele lui sta scris in certificatul de naștere al fetei , dar custodia totala o am eu .
Noi nu am fost căsătoriți la data nașterii copilului si nici nu am fost căsătoriți.
Cum a-și putea sa-i fac pașaport copilului fără semnătura tatălui?
Mulțumesc mult in prealabil.
PS. Noi locuim in Austria
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 08:10, 14 Februarie 2017
Bobo RAM a scris:

Numele lui sta scris in certificatul de naștere al fetei , dar custodia totala o am eu .

De unde rezulta asta, aveti o sentinta definitiva?
Daca nu, si fetita are si certificat de nastere romanesc, nu se poate fara semnatura tatalui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara! am fost casatorita cu un cetatean turc in partea ... No.name No.name Buna seara! Am fost casatorita cu un cetatean turc in partea turca a Ciprului. Avem 2 fete, 2 ani si 4 ani, iar in urma divortului am obtinut custodie totala. ... (vezi toată discuția)
Obtinerea cetateniei romane a copilului cu mama cetatean roman Zawadi Zawadi Sunt cetatean roman care locuieste in Danemarca si care inca se afla in posesia unui buletin de identitate romanesc. Am un copil nascut in danemarca, al carui ... (vezi toată discuția)
Divort anita18@gmx.at anita18@gmx.at Am o fetitä näscutä in Austria,tatäl Austriac,am divorzat de comun acord,fetita rämine la mine,eu am hotärit sä-mi reiau numele de fatä,iar fata ... (vezi toată discuția)