Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pașaport
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pașaport

Buna Seara.
Sunt cetățean roman cu domiciliul in străinătate . Am o fetița de 7 ani căreia trebuie sa-i refac sau prelungesc in vara pașaportul . Tatăl copilului este cetățeanul tari in care trăiesc dar s-a stabilit in alta țara.
Numele lui sta scris in certificatul de naștere al fetei , dar custodia totala o am eu .
Noi nu am fost căsătoriți la data nașterii copilului si nici nu am fost căsătoriți.
Cum a-și putea sa-i fac pașaport copilului fără semnătura tatălui?
Mulțumesc mult in prealabil.
PS. Noi locuim in Austria
Bobo RAM a scris:

Numele lui sta scris in certificatul de naștere al fetei , dar custodia totala o am eu .

De unde rezulta asta, aveti o sentinta definitiva?
Daca nu, si fetita are si certificat de nastere romanesc, nu se poate fara semnatura tatalui.