Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort de un cetatean pakistanez
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort de un cetatean pakistanez

buna,va scriu in numele surorii mele care dupa parerea mea a facut greseala vietii ei.stabilita in strainatate,mai precis spania,avand ca iubit un cetatean pakistanez,a fost convinsa nu stiu prin ce mijloace sau ce anume i-a fost promis in schimb,sa mearga in pakistan sa se casatoreasca cu fratele iubitului ei,pt ca acesta sa poata obtine viza de romania iar mai tarziu acte de rezidenta in spania.sora mea a venit in romania si-a obtinut toate documentele necesare in vederea incheierii casatoriei in pakistan a obtinut viza si a plecat in tara lui.ajunsa acolo casatoria a fost incheiata,binenteles doar formal,a mers la ambasada cu asa zisul sot care dupa cateva luni a obtinut viza.ajuns in romania nu a putut insa pacalii politia romania care a decis sa nu-i acorde dreptul de sedere in romania si nici drept de munca.dupa 5 luni de intrarzieri timp in care pakistanezul a locuit in locuinta parintilor,in cele din urma a fost expulzat,casatoria fiind considerata de convenienta asa si cum era de altfel.acum sora mea sa despartit de respectivul iubit dar nu vrea sa ii trimita actele de divort.mentionez ca respectivii de afla in pakistan iar sora mea in romania.casatoria avand loc in pakistan la sfarsitul anului 2006.iar documentele facute la ambasada romaniei in pakistan iar apoi trascrise in romania.va cer sfatul in legatura cu ce anume am putea face pentru a obtine divortul de aceasta persoana.avand in vedere ca el nu vrea acest lucru.va multumesc anticipat
divortul se va rezolva in tara in care a fost incheiata casatoria ,dupa legea lor
Multumesc pentru raspuns.
Sa inteleg ca orice casatorie incheiata in Pakistan nu poate fi desfacuta decat acolo chiar daca este casatoria recunoscuta si in Romania ? Si chiar daca persoanele traiesc dupa casatorie in Romania sau in orice alta tara?

Am vazut, chiar in acest topic, ca s-ar putea desface totusi o astfel de casatorie la ultimul domiciliu comun.
Exista anumite conditii / acte suplimetare care sa faca posibil acest lucru ?

daca casatoria se va transcrie in romania , un eventual divort va putea fi pronuntat de catre instantele romane.
cu atat mai mult daca sotii vor avea domiciliul comun in romania, instanta competenta este cea in a carei raza teritoriala sotii au ultimul domiciliu comun.