avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Invoirea ma afecteaza la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Invoirea ma afecteaza la pensie

Buna ziua,

Intrebarea mea este teoretica, oarecum:
salariatul si angajatorul cad de accord ca o perioada mai lunga de timp (de ex. peste o luna) salariatul sa nu vina la lucru, adica sa fie invoit sau pontat ca invoit, si sa ia salariul,
aceasta periada lunga de invoire il va afecta pe salariat la o viitoare pensionare?
subliniez ca, desi invoit, va lua salariu si va plati contributii, doar pontajul este cel in care se vede "absenta".

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:34, 14 Februarie 2017
Aceasta varianta se numeste "concediu de odihna".
In situatia descrisa de dvs., persoana nu va fi afectata de acea luna de "invoire".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act aditional de suspendare pt. "invoit" ? oti oti In cazul "invoirilor" adica salariati care nu mai au zile de concediu dar imi vin cu cereri de invoiri pentru diverse probleme personale... suntem obligati ... (vezi toată discuția)
Cum se defineste ''invoirea''? ellena ellena Nu am intilnit in legislatie notiunea de invoire. In practica insa e necesar uneori sa acorzi unui salariat o \"invoire\" care in functie de situatie poate fi ... (vezi toată discuția)
Legea nr 37/2020 aduce modificări la art 139 din codul muncii,vinerea ... Magie1 Magie1 Legea Nr 37/2020 aduce modificări la art 139 din Codul Muncii,Vinerea mare,Zilele de Paști de Rusalii daca lucrezi ești plătit cu un spor la salariu daca ... (vezi toată discuția)