Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Invoirea ma afecteaza la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Invoirea ma afecteaza la pensie

Buna ziua,

Intrebarea mea este teoretica, oarecum:
salariatul si angajatorul cad de accord ca o perioada mai lunga de timp (de ex. peste o luna) salariatul sa nu vina la lucru, adica sa fie invoit sau pontat ca invoit, si sa ia salariul,
aceasta periada lunga de invoire il va afecta pe salariat la o viitoare pensionare?
subliniez ca, desi invoit, va lua salariu si va plati contributii, doar pontajul este cel in care se vede "absenta".

Multumesc!
Aceasta varianta se numeste "concediu de odihna".
In situatia descrisa de dvs., persoana nu va fi afectata de acea luna de "invoire".