Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... TAXA AUTENTIFICARE
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

TAXA AUTENTIFICARE

Ma ajuta cineva cu un raspuns ,am cumparat o casa mica (la tara) compusa din o camera si bucatarie impreuna cu 7 ari de pamant ,am facut contract de mana cu cumparatorul ,in prezenta mai multor martori ,ce trebuie sa fac pentru autentificarea contractului ?Va multumesc
Cand ati facut chitanta? Vanzatorul traieste?
Va prezentati cu vanzatorul la un notariat ptr intocmirea unui contract de vanzare cumpare.
Pentru intabularea dreptului de proprietate nu se ia in considerare chitanta de mana.
La primarie impozitul ramane pe numele vanzatorului.
Buna seara ,da vanzatorul traieste ,are un fiu plecat in Germania de 40 de ani ,vrea sa mearga la el si ca sa nu lase amarata de casa (o camera si o bucatarie ,casa la tara intrun satuc ),mi-a vandut-o mie .Acum vreau sa incerc sa autentific actul de vanzare -cumparare .Chitanta ?banii sau dat fata de martori ,care au fost de fata si au semnat acest contract .Mentionez ca satul are in jur de 15 case in total .
Autentificarea la notariat nu se face cu martorii ci cu vanzatorul.
Altfel trebuie sa ajungeti in instanta pentru a se emite o hotarare judecatoreasca care sa tina loc de act de vanzare cumparare.
Discutati cu vanzatorul sa faceti contract de v/c la notariat.