Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nivele de salarizare angajati in functie de studii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nivele de salarizare angajati in functie de studii

Buna ziua,

Sunt interesata sa stiu daca angajarea salariatiilor pe nivele de salarizare in functie de pregatirea profesionala (grila de salarizare) este reglementata, in principiu daca exista praguri minime de salarizare pentru angajati in functie de studiile acestora - medii sau superioare.

Multumesc.
Pentru sectorul privat:
Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.
Coeficientii se aplica numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia.

Prin urmare, angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare ocuparii acelei functii .
Multumesc frumos pentru raspuns.