avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu minor

Dacă sotul a plecat in strainatate acum 3 ani,la 2-3 luni a cunoscut o alta femeie cu care convetuieste si in momentul de fata si nu a mai fost deloc responsabil cu familia.Avem impreuna o fetita care acum are 4 ani.Am fost nevoită să mă întorc la părinții mei.,prin urmare suntem separați de cand a plecat.Nu a trimis bani si nu a venit niciodată sa vada fetita.Ajutati va rog cu sfaturi pentru a sti cum sa divorțul mai usor si ce drepturi am.Mentionez ca domiciliul conjugal a fost in Brăila si eu locuiesc in Suceava,aici am domiciliul actual.
Cel mai recent răspuns: AVOCAT GEORGIANA URIAN , Avocat 14:40, 16 Februarie 2017
Rodica Critan a scris:

Dacă sotul a plecat in strainatate acum 3 ani,la 2-3 luni a cunoscut o alta femeie cu care convetuieste si in momentul de fata si nu a mai fost deloc responsabil cu familia.Avem impreuna o fetita care acum are 4 ani.Am fost nevoită să mă întorc la părinții mei.,prin urmare suntem separați de cand a plecat.Nu a trimis bani si nu a venit niciodată sa vada fetita.Ajutati va rog cu sfaturi pentru a sti cum sa divorțul mai usor si ce drepturi am.Mentionez ca domiciliul conjugal a fost in Brăila si eu locuiesc in Suceava,aici am domiciliul actual.

Buna ziua.
Actiunea de divort va trebui introdusa la Judecatoria Braila, intrucat in circumscriptia acestei judecatorii a fost ultimul domiciliu comun.
Prin actiunea introdusa veti putea solicita instantei desfacerea castoriei din culpa exclusiva a sotului sau divortul pentru separarea in fapt de mai mult de 2 ani. (in aceasta situatie dvs va asumati practic culpa pentru destramarea casatoriei, iar divortul se va pronunta din culpa dvs.)
Totodata trebuie sa solicitati instantei sa dispuna ca autoritatea parintesca cu privire la minora sa fie exercita de catre ambii parinti sau doar de catre dvs (acesta chestiune se dispune in general doar in situatii execeptionale. Puteti totusi incerca motivand prin lipsa de comunicare cu tatal fetitei, situatie ce va ingreuneaza sau poate chiar va impiedica in efectuarea unor demersuri esentiale cu privire la minora).
Solicitati stabilirea domiciliului minorei la domiciliul dvs si obligarea tatalui la plata unei pensii de intretinere in favoarea minorei. Pentru stabilirea pensiei de intretinere trebuie sa fceti dovada veniturilor paratului. In situatia in care sunteti in imposibilitatea dovedirii acestui aspect in fata instantei, tatal va fi obligat la plata unei pensii de intretinere calculata raportat la salariul minim pe economie. (pana la 1/4 din salariul minim pe economie, net, respectiv aproximativ 265 lei)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara Claudeprofa Claudeprofa Avem o situatie: parintii sunt despartiti, nu divortati. Copilul minor sta la mama. Tatal nu participa cu bani la cresterea copilului. Daca se va incepe o ... (vezi toată discuția)
Divort fara acordul ambilor parti? dusy8 dusy8 buna ziua, In urma cu un an am parasit caminul conjugal pe care l-am impartit impreuna cu sotia mea si copilul nostru de 5 ani, deoarece neintalegerile ... (vezi toată discuția)
Divorþ lavinia jalonschi lavinia jalonschi în cazul în care tatăl minorei se află în concediul de creştere a minorei şi beneficiază de indemnizaţia pentru creşterea acesteia , dacă mama ... (vezi toată discuția)