avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartament prima casa prietenul vrea jumate din el
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartament prima casa prietenul vrea jumate din el

Buna ziua
Am luat un apartament prin credit prima casa acum aproape 5 ani.Pentru ca imi era peste mana sa platesc ratele ii dadeam bani prietenului meu sa le plateasca.Chitantele sunt pe numele lui.Acum ne-am certat si spune ca ma da in judecata ca daca vand casa el vrea jumatate din banii pe apartament.El a cumparat mobila in casa si a mai facut niste amenajari.Legal poate sa ma dea in judecata?Si daca da poate sa ma oblige sa ii platesc ceva bani?Sau a zis ca daca il inchiriez vrea jumatate din banii de pe chirie.Are dreptul sa ceara ceva?Suntem de 11 ani impreuna.E cazul sa incep sa imi caut un avocat?Multumesc din suflet.
Cel mai recent răspuns: alexandras27 , utilizator 21:46, 16 Februarie 2017
Cine este proprietarul din acte al casei ?
Eu sunt.El nu e nici macar codebitor.
Nu are cum sa va pretinda 1/2 din apartament. Acesta este si ramane bunul dvs propriu. Poate pretinde un drept de creanta pt rate, imbunatatiri, mobila daca dovedeste ca a contribuit la plata lor.
Chiar daca nu suntem casatoriti?Ce inseamna aceat drept de creanta?Ma poate obliga sa ii dau banii pt tot ce a cumparat in casa?Si trebuie sa ii dau banii pe ratele care le-a platit cu banii mei?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partajul unui apartament în concubinaj Rares123 Rares123 Bună seara, în urmă cu un an am achiziționat împreună cu fosta iubită un apartament, în rate, ea punând suma de 6 mii de euro, suma care ni s-a ... (vezi toată discuția)
Divort si partaj lylo lylo Buna ziua.Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste explicatii pe tema unui partaj destul de complicat. X si Y se casatoresc si se muta impreuna la parintii lui ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, partaj in concubinaj in conditiile urmatoare? Ionela_Ionela Ionela_Ionela Buna ziua, Incerc sa fiu cat mai la obiect. Am luat un credit ipotecar doar pe numele meu, el fiind codebitor cu venituri 0 (asa a fost trecut in ... (vezi toată discuția)