Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... contraventie rovinieta expirata constatata dupa 6 luni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

contraventie rovinieta expirata constatata dupa 6 luni

Buna ziua,

Este legal ca dupa 6 luni sa se intocmeasca proces verbal de constatare a unei contraventii? Mai exact: am primit de la CNADR in luna 08-09/2016 un proces verbal de constatare a contraventiei cu data de 10.05.2016, in care se constata ca la data de 14.11.2015 am circulat cu rovinieta nevalabila.

Eu am citit ca in lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal se comunica contravenientului in termen de cel mult 2 luni de la data constatarii.
Nu am platit amenda, am aflat de ea cand am fost la primarie pentru impozit mi s-a spus ca am amenda.
Mai pot face ceva?

Multumesc frumos!
Cristina P
Din pacate sanctiunea a fost aplicata in termenul de 6 luni.
Puteti incerca o contestatie la executare avand in vedere ca acum ati luat la cunostinta despre acea amenda deci nu vi sa comunicat procesul verbal.
CristinaPolgar a scris:

Buna ziua,

Este legal ca dupa 6 luni sa se intocmeasca proces verbal de constatare a unei contraventii? Mai exact: am primit de la CNADR in luna 08-09/2016 un proces verbal de constatare a contraventiei cu data de 10.05.2016, in care se constata ca la data de 14.11.2015 am circulat cu rovinieta nevalabila.

Eu am citit ca in lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal se comunica contravenientului in termen de cel mult 2 luni de la data constatarii.
Nu am platit amenda, am aflat de ea cand am fost la primarie pentru impozit mi s-a spus ca am amenda.
Mai pot face ceva?

Multumesc frumos!
Cristina P

Art. 14 OG 2/2001
(1)Executarea sanctiunilor contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de cel mult doua luni de la data aplicarii sanctiunii.
(2)Prescriptia executarii sanctiunilor contraventionale poate fi constatata chiar si de instanta investita cu solutionarea plangerii contraventionale.

Faceti o plingere contraventionala in care mentionati ca nu v-a fost comunicat PV de contraventie.