Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Periodicitate masuratori noxe, zgomot, iluminat, ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Periodicitate masuratori noxe, zgomot, iluminat, microclimat

Buna ziua.

Stie cineva actele normative in care se precizeaza periodicitatea determinarilor de noxe industriale, zgomot, iluminat si microclimat?

Multumesc
Determinarile de noxe se fac conform prevederilor din contractul colectiv de munca la locurile de munca/ posturile de lucru/ pe meserii. Periodicitatea mentionata in contractul colectiv de munca are in vedere materialul intocmit de angajator pentru identificarea si evaluarea riscurilor profesionale pe locuri de munca/ posturi de lucru/ meserii.
Periodicitatea are in vedere si momentul introducerii de noi tehnologii/ aparitia unor riscuri noi. Se are in vedere si momentul in care firma redepune documentatia pentru avizarea de catre Inspectia muncii a locurilor de munca care se incadreaza in grupe de munca.
Determinarile de noxe se nominalizeaza in planul de prevenire si protectie al firmei din domeniul ssm.