Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... imprumut intre doua persoane fizice
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

imprumut intre doua persoane fizice

buna seara!
am imprumutat unei persoane o suma de bani(1000 euro)mai am posibilitatea sa recuperez aceasta suma de bani.am doar chitanta cum au fost trimisi banii.
va multumesc!
Nu, nu am avut martori. Nu e prevazuta nici o dobanda.
intrucat imprumutul a fost acordat in baza unui inscris sub semnatura privata , daca imprumutatul nu respecta termenul de scadenta , va puteti adresa instantei de judecata , in vederea recuperarii sumei imprumutate.

va trebui initial sa-l notificati printr-un avocat /executor judecatoresc .
ulterior formulati actiune in pretentii, pe drept civil , solicitand si daune interese .
Buna ziua. Am imprumutat de la o persoana o anumita suma de bani. Persoana respectiva m-a pus sa semnez doua contracte de imprumut cu doua sume diferite.
Primul contract fiind pe suma de 8.000 de euro, suma care am si imprumutat-o cu data scadenta 31.12.2008. Iar pe al doilea suma de 10.000 euro cu data scadenta de 31.12.2009. Contractele sunt scrise de mana, fara garantii imobiliare sau altele.
Sunt valabile contractele? Si daca da, are dreptul de a mari suma restanta?

PS: Amandoua contracte sunt facute in aceeasi zi si singurul martor este sotul persoanei respective.
Contractele sunt valabile existand un debit total de 18.000 euro, scadent asa cum ati aratat.
Creditorul poate aplica dobanda legala dupa punerea in intarziere.
Creditorul este unul chirografar (adica are dreptul de a se indestula din orice active ale debitorului fara a exista o garantie anume)
daca nu aveti probe care sa faca dovada imprumutului.....sansele pe instanta sunt minime.