Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita pentru o amenda
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita pentru o amenda

Buna ziua , am luat o amenda de rovinieta in 2011 am platit amenda dar taxa de 28 de euro nu am platito , in aprilie 2014 mi a venit executarea silita si trebuia sa platesc 390 lei , neavand nici un cont bancar si nici un venit nu au avut pe ce sa imi puna sechestru , acum pe 15 feb 2017 mi a venit din nou o hartie de la executor ca daca trebuie sa ma prezint cu masina care este pe numele meu la ei la birou sa imi opreasca masina , daca nu trimit procesul verbal la politie sa imi sechestreaza masina cand ma opresc in trafic.
Ce trebuie sa fac in acest caz ? Se poate sa imi ia masina pt 390 lei ? Amenda nu se prescrie mai ales ca acea taxa a fost scoasa din lege pt ca era ilegala.?
Multumesc astept pareri de la cei care chiar stiu cum este legea
Pot sa va puna sechestru pe masina pt 390 lei daca nu aveti alte bunuri de sechestrat
dar mai pot plati cei 390 lei sau acum nu se mai poate ?
SE poate ! trebuie sa achitati suma la executor.O sa primiti si chitanta.Se poate si prin depunere in contul si banca indicate in somatia executorului